تلفن: 02166123571 موبایل:09907297866

مشاوران طلایی

چرا انجام رساله دکتری مهم است؟

پیشرفت یک کشور در همه زمینه ها (اقتصادی، اجتماعی، بهداشت، کشاورزی و..) به پیشرفت علمی آن کشور بستگی دارد، تا زمینه پیشرفت علمی، یا زیر ساختهای علمی  و ساختن افراد متفکر را فراهم نشود امیدی بهپیشرفت در زمینه های دیگر نمی توانداشت.طی چند سال اخیر بارها مطرح شده که آنچه به‌عنوان تولید علم در ایران مطرح می‌شود، چیزی نیست جز استناد به تعداد مقالات منتشرشده ایرانی‌ها در سایت‌های نمایه‌سازی‌ بین‌المللی؛ درحالی‌که انتشار مقاله فقط و فقط یکی از شاخص‌های تولید علم در دنیاست. کسب رتبه های حائز اهمیت جهانی و اشاره همیشگی مسئولین به این رتبه ها این سئوال را در ذهن مخاطب ایجاد می کند؛ یعنی واقعا ما اینقدر در جهان رشد علمی کرده ایم! پس چرا نمودی از این رشد علمی را در زندگی احساس نمیکنیم؟ توسعه در جوامعی نظیر کشورهای در حال رشد از توسعه علمی آغاز می شود و لازمه توسعه علمی تولید علم است، علمی که امروزه مبنای پیشرفت کشورها محسوب می شود.

اما تولید علم فرایندی است که در آن حداقل یکی از شاخص های زیر وجود داشته باشد: پژوهش های بنیادی، مقالات بین المللی بکر، پژوهش های کاربردی، اختراع بین المللی، کتاب( تالیفی) کارگروهی علمی در سطح جهانی منتج به مقاله، مجلات نمایه شده در مراکز معتبر بین المللی، تولید آثار علمی و هنری منحصر به فرد، گزارش های علمی و فنی معتبر، کارآفرینی و نوآوری، تولید آثار ادبی جهانی، ایجاد بینش و بصیرت تازه و تولید نظریه و الگو و…(زلفی گل و کیانی بختیاری، 1385: 10).

رابرت ک.مرتون به علم به عنوان یک نهاد اجتماعی با شکل سازمانی و اخلاقی خاصی که دارد نظر افکند و آن را چشم اندازی کارکرد گرایانه تجزیه و تحلیل نمود.نخستین کار مرتون در این حوزه در دهه 1930 مربوط به علم و زمینه اجتماعی آن بود. او بیان داشت که علم مثل تمام فعالیتهای اجتماعی دیگر اگر بخواهد توسعه یابد و شکوفا شود نیازمند حمایت ارزشهای گروه است؛ و روی ظهور علم به منزله نهادی اجتماعی در انگلستان تاکید داشت. در همان حالی که علم به عنوان نهاد اجتماعی کاملا  نوپا و مستقلی توسعه یابد اجتماع علمی مشخصی با آن پدید می آید. مفهوم واقعی یک اجتماع علمی به مثابه جمعی که هنجارها، سیاستها و الگوهای رفتاری خودش را پدید می آورد. که مدیون کار های میشائل پولانی و کار ادوارد شینلر است. به نظر مرتون، تنها در جوامعی که شرایط مادی و فرهنگی مناسبی دارند علم به میزان چشمگیری توسعه می یابد. علم قبل از آنکه به نحو گسترده ای پذیرفته شودو به لحاظ خود آن ارزشگذاری شود باید با ارزشهایی که نسبت به آن خارجی به شمار می آیند توجیه گردد. و بیان داشت که خصومت در برابر علم شاید هنگامی ظهور کند که یا روشها و نتایج علمی تضعیف کننده بنیان ارزشهای مهم اجتماعی به نظر آیند یا احساسات جای گرفته در سرشت علمی با احساسات موجود در نهادهای دیگر در تعارض باشد(گلوور، 1388: 73-75).

رساله دکتری دانشجویان جزئی از آثار پژوهش دانشگاه محسوب می گردند که به عنوان ابزاري تحقیقاتی ،قدرت ابتکار و خلاقیت علمی دانشجو را برمی انگیزد تا در راستاي حل مشکلات علمی ،درمانی و بهداشتی جامعه گام بردارد. از ویژگیهاي مهم نگارش پایان نامه ارزیابی توانایی هاي علمی،مهارت هاي شخصی دانشجو و توانمند سازي دانشجو در یکی از موضوعات حرفه اي است.

در این میان چگونگی انتخاب موضوع پایان نامه و استاد راهنما از سوي دانشجوها از اهمیت به سزایی برخوردار است چرا که اولین قدم در انجام پایان نامه محسوب می شود. با توجه به تفاوت هاي بین رشته هاي مختلف در چگونگی انتخاب موضوع، انجام پژوهشی که بتواند معیارهاي موجود دانشجویان علوم انسانی، مهندسی و پزشکی در انتخاب موضوع پایان نامه را به طور مستقل بررسی کند، ضروري است. اهمیت این امر از این حیث است که با مشخص شدن معیارها، دانشجویان مسیر روشن تري در پیش روي خود خواهند داشت. دانشجویان با آگاهی از این معیارها می توانند دست به تولید پایان نامه هاي جدید و خلاقانه بزنند که به مراتب سودمندتر از پژوهش هایی است که سیر تکرار را بر خود می بینند.

در ضمن در موسسه مشاوران طلایی محقیقن به دانشجویان کمک می نمایند در انجام رساله دکتری به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارید و سعی می کنند که دانشجویان را با نگارش و انجام پایان نامه در تمامی رشته ها آشنا نمایند و به طور کلی محقیقین برتر کشور تجارب خود از انتخاب موضوع پایان نامه و انجام پایان نامه را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. پس نگران انتخاب موضوع و انجام پایان نامه نباشید در موسسه عنوان به صورت رایگان در اختیار دانشجو قرار می گیرد و عناوین معرفی مطمنا جدید و دارای مقاله بیس خواهند بود و دغدغه دانشجو در این زمینه مورد توجه قرار می گیرد.

دانشجوی گرامی دکتری جهت استعلام قیمت و مدت زمان انجام پژوهش، فرم را  تکمیل نمایید، همکاران برای پیگیری سفارش با شما تماس خواهند گرفت.

ثبت سفارش

0/5 ( 0 نظر )

ارسال نظر

Your email address will not be published.

تلفن: 02166123571 موبایل:09907297866
WhatsApp chat