انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی

انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی

سوالات متداوال انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی

دانشجو ابتدا باید با بررسی مقالات جدید 2019-2020 مقاله بیس مناسب را در مجلات خارجی پیدا نماید.

معمولا با توجه به عنوان پژوهش هست که روش پژوهش انتخاب می گردد ولی معمولا با توجه به مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری به ترتیب از روش های تحقیق کمی و آمیخته (کمی و کیفی) استفاده می گردد.

معمولا نرم افزار متداول برای تحلیل آماری داده ها در مقاطع ارشد spss می باشد

با توجه به عنوان پژوهش و میزان فرصت دانشجو هزینه تعیین می شود ولی معمولا با توجه به اینکه در موسسه مشاوران طلایی کار به صورت گروهی انجام می شود و سعی در کاهش هزینه ها دارد معمولا هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد یک میلیون و دویست هزار تومان و هزینه رساله دکتری از 4 میلیون تومان شروع می شود.

برای انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری روانشناسی بالینی دانشجو باید یکسری موارد ریز و مهم را رعایت کند معمولا دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند بهتر است از موضوع های جدید و روش های پژوهش آمیخته یا کیفی استفاده نمایند. در مقطع دکتری انجام رساله باید به طراحی مدل بینامجد که در اکثر غریب به اتفاق پژوهش ها باید از روش های کیفی و کمی استفاده گردد. انجام پایان نامه در موسسه مشاوران طلایی در رشته های روانشناسی بالینی به صورت تخصصی و بالاترین کیفیت انجام می شود. و به دانشجویانی که در این زمینه نیاز به راهنمایی دارند مشاوره های لازم برای انتخاب موضع و انتخاب روش پژوهش صورت می گیرد. رساله دکتری روانشناسی بالینی ظرافت های خاص خود را دارد. به طور کلی روانشناسی بالینی (Clinical Psychology) تعاریف متعددی دارد. بعضی از این تعاریف به موضوع مورد نظر و برخی دیگر بر روش علمی مورد استفاده این رشته علمی تأکید دارند. در میان کارهای بالینی یاد شده ارزیابی، تشخیص و درمان از وظایف اصلی روانشناس بالینی می‌باشد. شاید برجسته‌ترین ویژگی روانشناسان بالینی، نگرش بالینی یا رویکرد بالینی باشد (کورچین، ۱۹۷۶) که عبارت است از گرایش به تلفیق دانش حاصل از تحقیق درباره رفتار انسان و فرایندهای ذهنی از طریق سنجش انفرادی برای فهمیدن یک شخص خاص و کمک به او. نگرش بالینی وجه تمایز روانشناسان بالینی از سایر روانشناسانی است که آنها نیز دنبال کشف اصول عمومی حاکم بر مشکلات رفتاری انسان هستند. روانشناسان بالینی به این نوع تحقیق هم علاقه مندند ولی در عین حال دوست دارند بدانند زندگی و مشکلات آدم‌ها در سطح فردی چگونه شکل می‌گیرند و چطور می‌توانیم آنها را در سطح فردی درمان کنیم.

دانشجویان گرامی برای مشاوره پروپوزال و انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

تفاوت انجام رساله دکتری گرایش روانشناسی بالینی با دیگر گرایش ها چیست؟

تفاوت  با روانشناسی عمومی

روانشناسی بالینی از رشته های علوم انسانی است که به بررسی و شناخت رفتار بهنجار از نابهنجار، درمان اختلالات روحی و تعدیل رفتار نابهنجار از طریق روشهای مختلف روان درمانی می‌پردازد. نقش روانشناسی بالینی، مشاوره، ارزیابی و تشخیص، بکار بردن انواع تستهای روان‌شناختی به منظور تشخیص دقیق‌تر، درمان، پیشگیری و آموزش است. در این رشته ما به دنبال اثربخشی روش های درمان هستیم و در این زمینه در مقطع دکتری باید به اثربخشی دو روش درمان بر چند متغیر بپردازیم اما در انجام رساله دکتری در رشته روانشناسی عمومی جنبه‌های نظری و بنیادی علم روانشناسی مانند حافظه، احساس، ادراک، هیجان، یادگیری و…… بیشتر مورد مطالعه و پژوهش واقع می‌شوند. به عبارت دیگر هدف روانشناسی عمومی تعلیم و تربیت پژوهشگر در حوزه روان است ولی روانشناسان عمومی می‌توانند به کار در زمینه مشکلات خانوادگی، بین فردی، تحصیل و…… نیز بپردازند. و به طراحی مدل مدل در چند متغیر می پردازیم.  

تفاوت با رشته های دیگر

تفاوت اصلی انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی در این است که دغدغه رشته روانشناسی سلامت، سلامت در معنای عام است و لزوماً تفکیکی میان سلامت جسم و روان گذاشته نمی‌شود اما تأکید بر روی سلامت جسم است. در روانشناسی سلامت مسأله این نیست که چرا انسانها به مشکلات روانی مبتلا می‌شوند بلکه مسأله این است که چه عوامل روانی در ابتلای افراد به بیماری جسمی نقش دارند. روانشناسی سلامت حداقل در ۳ حوزه کاربرد دارد: حوزه اول مربوط به باورها، رفتارها و تغییرات رفتارهای مرتبط با سلامتی است. حوزه‌های بعدی بیمار شدن و تجربه بیماری است. یعنی روانشناس سلامت تلاش می‌کند بداند عوامل روانی در ابتلای ما به بیمارها چه نقشی دارند و هنگامی هم که افراد به یک بیماری جسمی مبتلا می‌شوند چه عوامل روانی در تجربه آنها و نحوه کنار آمدن آنها با بیماری مؤثرند و صرف نظر از بیمار، باورها و نگرشهای اطرافیان بیمار چگونه است و چه تأثیری بر خودشان و یا بیمار دارد. روانشناس سلامت در سطح وسیع می‌تواند در کنار تیم پزشکی در فرایند درمان مؤثر واقع شود.

دانشجویان گرامی برای مشاوره پروپوزال و انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

تفاوت با روان پزشکی

تفاوت اصلی انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی روان‌پزشکی از رشته‌های علوم پزشکی است که با تشخیص و درمان بیماریهای شدید روانی یا جنون از طریق دارو درمانی و یا دیگر روشهای فیزیکی درمان مانند الکتروشوک می‌پردازد. روان‌پزشکان می‌توانند دارو تجویز نمایند. در روان‌پزشکی به علل فیزیولوژیکی به اختلالات روانی پرداخته می‌شود. ولیکن در زمینه‌هایی چون زوج درمانی، مشاوره‌های خانواده، روشهای شناختی – رفتاری آموزشی داده نمی‌شود. شاید بتوان گفت که در زمینه مداخلات درمانی همکاری نزدیک و تنگاتنگ روانشناسی بالینی و روان‌پزشک بهترین تأثیر را دارد.  

تفاوت روانشناسی تربیتی

تفاوت اصلی انجام رساله دکتری روانشناسی بالینیروانشناسی تربیتی شاخه‌ای از علم روانشناسی است که به مطالعه یادگیری، یاد دهنده و یادگیرنده، محیط‌های آموزشی و نظام آموزشی و پرورشی می‌پردازد. دانشجویان در این رشته همچنین در زمینه اختلالات یادگیری و روشهای رفتار درمانی در حوزه یادگیری، مسائل و مشکلات یادگیرندگان، شیوه‌های صحیح مطالعه و یادگیری، هوش و تفکر، فلسفه آموزش، رشد انسان از جنبه‌های مختلف و…….. به یادگیری می‌پردازند. به جهت همپوشی این رشته با سایر گرایشات روانشناسی، روانشناس تربیتی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی چون مشاوره، راهنمایی و آموزش و تحقیقات روانشناسی فعالیت نمایند.

دانشجویان گرامی برای مشاوره پروپوزال و انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

 انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی

در تعریف روانشناسی بالینی می توان گفت این حوزه از روانشناسی یکی از پرکاربردترین حوزه های روانشناسی است که امروزه به عنوان یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی در کشورمان نیز شناخته می شود. روانشناسی بالینی به طور مستقیم با رفتار فرد در ارتباط بوده و از طریق درک و پیش بینی هایی که براساس دیده ها و شنیده ها انجام می دهد به بررسی اختلالات ذهنی افراد پرداخته و از طریق مطالعاتی که انجام داده است بهترین و مناسب ترین راه را برای درمان این اختلالات در نظر می گیرد. این شاخه از علم روانشناسی ناتوانی و آشفتگی های شناختی، زیست شناختی، روانشناختی، اجتماعی، رفتاری و هیجانی را مورد مطالعه قرار داده و با اطلاعاتی که در این زمینه به دست می آورد می تواند برای درمان افراد بیمار راه حل های مختلفی که مبتنی بر رفتار درمانی هستند را ارائه نماید. پیشینه ی روانشناسی بالینی به حدود 90 سال پیش بر می گردد و در واقع از 90 سال پیش بود که این شاخه به عنوان یکی از شاخه های تخصصی روانشناسی معرفی شد. در کشورمان این رشته به عنوان یکی از رشته های پرطرفدار در میان عموم مردم شناخته می شود که البته شاید بیشترین دلیل آن را بتوان گستردگی شاخه های مختلف روانشناسی بالینی و بازار کار نسبتاً خوب آن دانست. کسانی که به عنوان یک روانشناس بالینی این رشته را انتخاب می کنند می دانند که این رشته با اصول روانشناختی برای تشخیص و سپس درمان مشکلات و اختلالات عاطفی مختلف اقدام می کند. از مهم ترین مشکلاتی عاطفی و اختلالاتی که در این زمینه روانشناسی بالینی می تواند برای تشخیص دلایل و سپس درمان آن ها اقدام نماید می توان به موارد زیر اشاره نمود. انواع بیماری های روانی بزهکاری نوجوانان اعتیاد و مشکلات مختلف مربوط به آن مشکلات مختلف درون خانوادگی مشکلات عاطفی و اجتماعی افراد و البته بسیاری از مشکلات دیگر که باعث تنوع و گستردگی شاخه های مختلف این نوع از روانشناسی شده است. روانشناسی بالینی در سطوح مختلف به چند شاخه ی متفاوت تقسیم می شود و افراد در سطوح بالای تحصیلی می توانند در یکی از این رشته ها به فعالیت بپردازند. شاخه ی اول اینگونه از علم روانشناسی به سلامت روانی کودکان بر می گردد. با توجه به اینکه کار کردن با کودکان تحت هر شرایطی سخت می باشد، این شاخه از علم روانشناسی نیاز به مطالعه و صبر بسیار زیاد دارد. برای اینکه بتوانیم روش های مناسب سلامت کودکان را به دست بیاوریم باید کمی متفاوت تر از بزرگسالان که خودشان دارای شاخه ی جداگانه از روانشناسی در این زمینه هستند، با آن ها برخورد نمود. به روز بودن و استفاده از متد روز در این زمینه را می توان بهترین راهکار باری موفقیت در روانشناسی کودکان دانست. علاوه بر این از دیگر شاخه  های مهم روانشناسی بالینی می توان به روانشناسی سلامت، روانشناسی مربوط به مسائل یادگیری و آموزش، درک و پیش بینی و درمان رفتار های مختلف ناشی از سوء مصرف مواد، روانشناسی بزرگسالان و … اشاره نمود.

وظایف روانشناسی بالینی یا حوزه های کاری این رشته

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت و استقبال افراد از رشته ی روانشناسی بالینی را می توان تنوع کار در آن در حوزه های مختلف کاری دانست.
 پر طرفدار ترین گرایش این مجموعه است. روانشناسی بالینی با ارزیابی , تشخیص و درمان اختلالات از اختلالات بالینی شدید
تا مشکلات جزئی فردی که به نحوی عملکرد فرد را در زندگی با مشکل مواجه کرده است, سر و کار دارد.
کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی می تواند به عنوان روان شناس بالینی به کار روان درمانی در بیمارستان های روانی ,
کلینیک های روان شناسی , مراکز مشاوره و راهنمایی , سازمان بهزیستی و اداراتمربوطه به صورت فردی یا گروهی مشغول گردد.
امکان ادامه تحصیل در این گرایش در مقطع دکترا در انستیتو روانپزشکی تهران و دانشگاه علوم بهزیستی وجود دارد.
دانشجویان ارشد روانشناسی بالینی می توانند برای انتخاب موضوع پایان نامه، نگارش یا نوشتن پروپوزال، نوشتن و برآورد
هزینه فصل اول و دوم، فصل سوم، فصل چهارم و فصل پنجم پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی با موسسه در ارتباط باشن
و از جدیدترین موضوع های روانشناسی بالینی با مقاله بیس جدید و کمترین هزینه و فوری توسط دپارتمان روانشناسی بالینی موسسه مشاوران طلایی استفاده نمایند.
دانشجوی گرامی برای تماس با موسسه مشاوران طلایی می تونید از طریق واتساپ، تلگرام و فرم ثبت سفارش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد بالینی در ارتباط باشید، با تشکر محمدی کارگروه روانشناسی 
انجام رساله دکتری روانشناسی بالینی
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat