انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی

انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی

رشته ی روانشناسی بالینی شاخه ای از علم روانشناسی است که در چارچوب علوم پزشکی به آموزش، پژوهش، تشخیص و روان درمانی اختلال های روان شناختی می پردازد. دانش آموختگان این رشته قادر خواهند بود با همکاری و نظارت استادان روانپزشکی و روانشناسی بالینی علاوه بر تشخیص و روان درمانی اختلال های روان شناختی به امر آموزش و پژوهش در زمینه های فوق بپردازند.

و ظایف حرفه ای دانش آموختگان:

در نقش خدماتی، دانش اموختگان کارشناسی ارشد این رشته بتوانند بعنوان درمانگر ابتدا با برنامه ریزی اصولی به پیشگیری از اختلال های روانی در گروههای خاص و مردم جامعه بطور عام بپردازند و در نهایت در مراکز درمانی با همکاری و نظارت استادان روانپزشکی و روانشناسی بالینی با تشخیص گذاری اختلال های روانی در افراد مبتلا و درمان آنها به شیوه روان درمانی (غیر از دارو درمانی ) در راستای بهداشت روان جامعه گام بردارند. در نقش آموزشی، دانش آموختگان کارشناسی ارشد این رشته می توانند بعنوان مدرس در کارگاههای علمی مفاهیم روانشناسی بالینی را بصورت کاربردی آموزش دهند و با ارایه سمینارها و کنفرانس های علمی برای گروههای خاص و مردم جامعه بطور عام در راستای بهداشت روان جامعه گام بردارند. در نقش پژوهشی، دانش آموختگان کارشناسی ارشد می توانند در گروههای پژوهشی مراکز و سازمانها بعنوان پزوهشگر در چگونگی روند پژوهش از ابتدا تا پایان ان فعالیت داشته و با تهیه ی اصولی مقاله های علمی پژوهشی جدید و سخنرانی های علمی بر اساس مفاهیم نوین وبه روز جهان، گامی دیگر در راستای بهداشت روان جامعه بردارند.

دانشجویان گرامی برای مشاوره پروپوزال و انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

معمولا مشکلات روحی و روانی به یکباره ایجاد نمی شوند! ماه ها و حتی سال ها زمان می برد تا یک شخص به چنین مشکلات و اختلالاتی دچار شود. همانطور که می دانید اولین قدم برای درمان مشکلات و اختلالات روحی و روانی، بررسی و شناخت دقیق ریشه مشکلات می باشد. این کار تحت چهارچوب روانشناسی بالینی صورت می گیرد که به واسطه آن می توان نسبت به تشخیص و درمان مشکلات عاطفی، روانی و شخصیتی اقدام نمود.

روانشناسی بالینی چیست و چه کاربردی دارد؟

روانشناسی بالینی شاخه ای از علم روانشناسی می باشد که در آن به شناخت و درمان اختلالات روحی، روانی و شخصیتی پرداخته می شود. در این شاخه از روانشناسی، ابتدا ریشه مشکلات شناخته شده و سپس نسبت به درمان آن طبق راهکارهای علمی اقدام می شود. باید توجه داشت اغلب مشکلات روحی و روانی دارای پیچیدگی های خاص ساختاری می باشند که به همین جهت تحلیل آنها نیز می بایست بصورت تخصصی و کامل صورت گیرد تا شرایط مناسب برای درمان فراهم گردد.

دانشجویان گرامی برای مشاوره پروپوزال و انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

روند تشخیص در روانشناسی بالینی

برای تشخیص منشا مشکلات و اختلالات ( مصاحبه بالینی ) می بایست موارد زیر تحت بررسی قرار گیرد:

  • بررسی عوامل ایجاد کننده
  • بررسی عوامل زمینه ساز
  • بررسی عوامل تداوم بخش
  • بررسی عوامل تشدید کننده

بررسی عوامل ایجاد کننده (شناخت منشا)

در این مرحله از کار که مرحله اول می باشد به بررسی عوامل ایجاد کننده پرداخته می شود. اینکه ریشه مشکلات و اختلالات از کجا و به چه علتی بوده است. اینکار در اولین جلسه مراجعه صورت می گیرد و اگر نیاز باشد بسته به عمق موضوع ممکن است یک یا چند جلسه دیگر نیز به آن اختصاص داده شود. از مواردی که در قالب این مرحله صورت می گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • طرح مشکل از سمت مراجع و صحبت در مورد آن
  • کسب اطلاعات اولیه از وضعیت و هویت مراجعه کننده
  • کسب اطلاعات مورد نیاز برای ورود به بحث تشخیص منشا
  • اجرای تست های روانشناسی (در صورت نیاز)
  • شناخت اعضای خانواده یا نزدیکان مراجعه کننده (در صورت نیاز)

بررسی عوامل زمینه ساز

مواردی هستند که وجود آنها، فرد را مستعد هدایت به سمت روح و روان ناسالم می برد! به این معنی که اگر شخص در معرض این عوامل قرار نداشته باشد آسیبی به او نمی رسد اما باید توجه داشت که این موضوع در بسیاری از موارد، اجتناب ناپذیر است. برای مثال شخصی که در یک خانواده ناسالم به لحاظ روحی و روانی قرار دارد بصورت کاملا جدی در معرض این مشکلات می باشد.

دانشجویان گرامی برای مشاوره پروپوزال و انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

بررسی عوامل تداوم بخش

در بسیاری از موارد، شخص در تلاش است تا وضعیت خود را بهبود ببخشد اما عواملی وجود دارند که موجب تداوم یافتن این مشکلات می شوند. برای مثال شخصی که از غم و ناراحتی رنج می برد، اگر در یک خانواده یا محیط غمگین و افسرده باشد احتمال اینکه این شخص، افسرده شود بسیار بالاست.

بررسی عوامل تشدید کننده

در مواردی نیز با وجود مشکلات، عواملی وجود دارند که مشکل را عمیق تر و پیچیده تر می کنند. یکی از عوامل تشدید کننده مشکلات روحی و روانی، اقدامات و رفتار نادرست اطرافیان با شخص است. متاسفانه با توجه به اینکه این اقدامات پایه و اساس علمی ندارند حتی با وجود حسن نیت و دلسوزی نیز موجب تشدید مشکلات می شوند.

روند درمان در روانشناسی بالینی

بعد از اینکه عوامل ایجاد کننده، زمینه ساز، تداوم بخش و تشدید کننده با مصاحبه بالینی مشخص گردید می توان نسبت به درمان اقدام نمود. یکی از بهترین و موثرترین اقدامات در جهت بهبود و یا حداقل جلوگیری از تشدید مشکلات، آگاهی و قدرت بخشیدن به شخص می باشد! به اینصورت که بسیاری از موارد به نحوه تفکر و بینش شخص مربوط است و با تصحیح آن می توان حتی در شرایط نامطلوب نیز روح و روان سالمی داشت.

دانشجویان گرامی برای مشاوره پروپوزال و انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

حل مشکلات و اختلالات با روانشناسی بالینی

حوزه های مشمول روانشناسی بالینی بسیار گسترده است. به نحوی که اغلب مشکلات و اختلالات روحی و روانی در این حوزه مورد بررسی و درمان قرار می گیرد. برخی از موارد به شرح زیر هستند:

 

دانشجویان گرامی برای مشاوره پروپوزال و انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

انجام پایان نامه ارشد روانشناسی بالینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

7 قانون طلایی برای انجام پایان نامه

چ جولای 22 , 2020
۷ قوانینی که برای پایان نگارش پایان نامه خود باید نقض کنید و دکتری خود را بگیرید ۱. نوشتن بخش های پایان نامه خود به ترتیب از آنجا که تحقیق سفر کشف است ، نگارش پایان نامه خود از ابتدا تا انتها غیرممکن است. بیشتر محققان چکیده آخر را می […]
تماس قوری
WhatsApp chat