نوشتن پایان نامه حسابداری و انجام رساله دکتری حسابداری

نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری و انجام رساله دکتری رشته حسابداری

تعریف حسابداری چیست؟

تعاریف متعددی برای حسابداری وجود دارد؛ در میان این تعاریف، آنچه که ملموس است ضرورت وجود حرفه حسابداری در هر کسب‌وکاری است. چراکه از زمان قدیم تا به امروز در تمامی داد و ستدهای اقتصادی و اجتماعی، حسابداری نقش پررنگی داشته است. در حقیقت حسابداری یکی از عوامل موثر در بقای هر کسب‌وکاری است و طبق تعریف ویکی پدیا، به نوعی زبان تجارت نیز خوانده می‌شود. یک حسابدار با ارائه گزارشات مالی و تحلیل و بررسی شرایط اقتصادی در هر کسب‌وکاری، اطلاعات لازم را در اختیار تمامی مدیران و ذینفعان اقتصادی قرار می‌دهد. در واقع این حسابدار است که با یک زبان مشترک که همان حسابداری است، رابط تمامی بخش‌ها، مشاغل، فعالیت‌ها و افراد است.

برای نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری

کلیک کنید

برای انجام رساله دکتری حسابداری

کلیک کنید

تاریخچه حسابداری

حسابداری مدرن برای اولین بار با تعریف واژه تراز و تعادل در حساب‌ها توسط پاچیولی در سال ۱۴۹۴ مطرح شد. کتاب پاچیولی، اولین منبع حسابداری مدرن تا به امروز است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تاریخچه حسابداری را مطالعه نمایید.

آشنایی با رشته‌ی حسابداری

همانطور که در ابتدای این مطلب گفته شد؛ حسابداری به عنوان یکی از رشته‌های تحصیلی پرطرفدار به‌حساب می‌آید که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان در این رشته فارغ التحصیل می‌شوند. در واقع رسیدگی به امور مالی و حسابداری در هر مکانی وجود دارد و این کار را باید به کسانی سپرد که در اصول حسابداری، خبره باشند. در گذشته این امور در ارگان‌های مختلف معمولاً به دست کسانی انجام می‌شد که امور مالی را به صورت تجربی آموخته و شاید هم خیلی بر آن تسلط نداشتند. اما امروزه به دلیل این که زمان، اهمیت زیادی پیدا کرده است، معمولاً از فارغ التحصیلان رشته حسابداری در این امور استفاده می‌شود تا علاوه بر انجام دادن دقیق امور، کارها را با سرعت و کیفیت بیش‌تری انجام دهند. در واقع کار حسابداری، امروزه به خودی خود یک تخصص مستقل محسوب می‌شود و باید کسانی در این کار فعال باشند که حسابداری را به طور تخصصی مطالعه و تجربه کرده باشند. در حسابداری فرایندهایی نظیر جمع‌آوری اطلاعات، ثبت و طبقه‌بندی کردن اطلاعات و خلاصه کردن آن‌ها وجود دارد و همچنین حسابدار باید کار تنظیم گزارش‌های مالی را نیز انجام دهد. حسابدار با انجام دادن این کارها و تنظیم این اطلاعات موجب می‌شود که افراد مربوط به آن ارگان مانند معاونان و مدیران و یا ناظران مالیاتی بتوانند به این اطلاعات رجوع کنند و از آن‌ها استفاده کنند.

برای نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری

کلیک کنید

برای انجام رساله دکتری حسابداری

کلیک کنید

حسابدار کیست؟

حسابدار به شخصی می‌گویند که عملیات مالی را در هر کسب‌وکاری انجام می‌دهد. حسابداری در رگ و خون هر صاحب موفق کسب‌وکاری است. همه ما در ذهنمان افرادی مسن را می‌شناسیم که از حجله‌های بازار به ثروت‌های کلانی دست یافته‌اند و در یک کلام گفته‌ایم که وی شخصی باهوش حسابداری بالاست! در ایران قدیم به حسابدار “میرزا” می‌گفتند، بعدها به آن دفتردار گفتند و در نسل‌های بعدی واژه حسابدار به صاحب این جایگاه افزوده شد. ضمن اینکه ابزار حسابداری امروزه به جای چرتکه به ابزارهای الکترونیکی و نرم‌افزارهای مالی ارتقا یافته است.امروزه به هر فارغ‌التحصیل حسابداری، حسابدار می‌گویند. اما واقعیت امر این است که یک حسابدار همانند هر فرد متخصص دیگری در سایر رشته‌ها، علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی و باکیفیت باید در بازار کار نیز تجربه کسب کند.

ویژگی‌هایی که یک حسابدار باید داشته باشد.

کسی که می‌خواهد یک حسابدار شود باید به این نکته توجه داشته باشد که علاقه داشتن به ریاضیات یکی از شروط لازم برای این کار است. به کسانی که از ریاضی فراری هستند توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان سمت رشته‌ی حسابداری نیایند. به دلیل این که شما در حسابداری همیشه با اعداد و ارقام سر و کار خواهید داشت. البته تنها علاقه به ریاضیات نیست که از شروط لازم برای حسابدار شدن است بلکه یک حسابدار باید به اصول نگارشی هم مسلط باشد. علاوه بر این‌ها باید این نکته را نیز به شما بگوییم که حسابدارها معمولاً در سر کار، ساعت‌های زیادی را بر روی یک صندلی و پشت میز می‌گذرانند و کسی که می‌خواهد حسابدار شود باید تحمل این کار را هم داشته باشد. حسابداری شغلی است که می‌تواند برای شما درگیری‌های ذهنی زیادی به وجود آورد. معمولاً کسانی که حسابدار یک شرکت هستند، حتی در تعطیلات نیز نمی‌توانند بی‌خیال امور مالی و حسابداری شرکت خود شوند. البته هدف ما این نیست که این شغل را کار سختی جلوه دهیم فقط خواستیم که شما در مورد حقایق این رشته بیش‌تر بدانید. لازم به ذکر است که کسانی هستند که آن قدر به این رشته علاقه دارند که اصلاً احساس سختی در این کار نمی‌کنند و این شغل برای آن‌ها خیلی هم شیرین است.

برای نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری

کلیک کنید

برای انجام رساله دکتری حسابداری

کلیک کنید

ویژگی‌های حسابداران کدام است؟

حسابداران هم همانند افراد حاضر در هر حرفه‌ای، دارای ویژگی‌های مشترکی هستند . (البته نمی‌توان این ویژگی‌های شخصیتی را به همه افراد تعمیم داد)

 

رشته حسابداری به دلیل بازار کار و وضعیت استخدام خوبی که دارد یکی از پرطرفدارترین رشته ها است. اطلاع از دروس و ظرفیت های پذیرش گرایش های ارشد حسابداری در زمان انتخاب رشته به داوطلبان کمک زیادی می کند. به همین دلیل مشاوران ارشد حسابداری ۳گام در این مطلب به تفضیل در مورد هر کدام از گرایش های ارشد حسابداری، دروس و ظرفیت های پذیرش آن ها توضیح داده اند. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد گرایش های ارشد حسابداری، زمینه های کاری دانش آموختگان این رشته و بازار کار آن دارید می توانید با مشاوره تخصصی ارشد حسابداری ما در ارتباط باشید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی زیر نظر مشاوران تخصصی این رشته در سیستم ما ثبت نام نمایید.  برای دریافت یک جلسه مشاوره رایگان حتما شماره تماس خود را در سیستم ثبت نمایید.

 

برای نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری

کلیک کنید

برای انجام رساله دکتری حسابداری

کلیک کنید

گرایش حسابداری

گرایش های ارشد حسابداری شامل گرایش حسابداری، گرایش حسابرسی، گرایش حسابداری مدیریت می باشد. بنا به گفته وزارت علوم، هدف از ایجاد گرایش حسابداری ارائه خدمات مالی و تهیه گزارش های مالی جهت ارائه آن به واحدهای اقتصادی می باشد. گرایش حسابداری مهم ترین گرایش کارشناسی ارشد حسابداری می باشد که از طریق ارائه و آنالیز اطلاعات مالی و ارائه به اشخاص استفاده کننده از جمله ذی نفعان، وظیفه اصلی خود را انجام می دهند. حسابداران به افراد در جهت دهی تصمیمات سرمایه گذاری و مالی کمک کرده و از این طریق نقش به سزایی در امور مالی ایفا می کنند.

مقایسه گرایش های ارشد حسابداری

مقایسه گرایش های ارشد حسابداری نشان می دهد که گرایش حسابداری در مقایسه با حسابرسی و حسابداری مدیریت پذیرش و طرفدار بیشتری دارد. در کل جذاب ترین گرایش ارشد حسابداری، همین گرایش حسابداری است.

در کل و در حالت واقعی، هیچ تفاوتی بین فارغ التحصیلان حسابداری و حسابرسی و حسابداری مدیریت وجود ندارد به جز یک سری درس در مقطع ارشد که به صورت تخصصی در یک حوزه تدریس می شود. همه در آزمون دکترا نیز شانس کاملاً برابری دارند.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری

بسیاری معتقدند که ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری کار زائدی است، زیرا شرایط شغلی این رشته به گونه ای است که فارغ التحصیلان کارشناسی می توانند به راحتی وارد بازار کار شده و نیاز به ارائه مدرک ارشد نمی باشد؛ ولی اگر قصد عضویت در هیئت علمی، دیدگاه پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه های تخصصی حسابداری را دارید باید ادامه تحصیلی بدهید. البته بسیاری از داوطلبان رشته های دیگر به سمت رشته حسابداری هجوم می آورند که دلیل این کار این است که تصور می کنند بازار کار رشته حسابداری بسیار خوب است. بسیاری نیز برای ارتقای شغلی آزمون ارشد حسابداری را شرکت می کنند.

برای نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری

کلیک کنید

برای انجام رساله دکتری حسابداری

کلیک کنید

گرایش حسابرسی

تفاوت یک حسابدار با یک حسابرس در این است که یک حسابرس توانایی تجزیه و تحلیل صورتهای مالی نظارت و کنترلهای داخلی شرکت را انجام می دهد. سوالی که مطرح است این است که آیا یک حسابدار می تواند یک حسابرس باشد یا خیر؟ پاسخ این سوال این است که بله می تواند ولی گرفتن مدرک ارشد حسابرسی به داوطلب کمک می کند تا مهارت و دانش بیشتری را نسبت به یک حسابدار در حوزه حسابرسی کسب کند. البته شایان ذکر است که کسی که در این گرایش تحصیل می کند، توانایی آنالیز صورتهای مالی را نسبت به کسی که یک حسابدار است بیشتر دارا می باشد.

ادامه تحصیل در گرایش حسابرسی

ادامه تحصیل در گرایش حسابرسی برای بسیاری جذاب است ولی باز هم طرفداران گرایش حسابداری بسیار بسیار بیشتر از گرایش حسابرسی است. دلیل این امر این می باشد که در شرکت های حسابرسی ایران تمایل به جذب دانشجویان و فارغ التحصیلان ارشد حسابداری بیشتر از حسابرسی می باشد.

گرایش حسابداری مدیریت

یکی دیگر از گرایش های ارشد حسابداری، گرایش حسابداری مدیریت می باشد. هدف این گرایش برعکس حسابداری مالی، تهیه صورت های مالی نمی باشد؛ بلکه ارائه اطلاعات مخصوصاً اطلاعات بهای تمام شده به مدیریت واحد تجاری است. مدیریت براساس این اطلاعات می تواند بهای تمام شده محصولات خود را کنترل و سود را به حداکثر برساند.

برای نوشتن پایان نامه حسابداری

کلیک کنید

برای انجام رساله دکتری حسابداری

کلیک کنید

گرایش حسابداری بخش عمومی

گرایش حسابداری بخش عمومی، گرایش جدیدی در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری است. این گرایش از کنکور کارشناسی ارشد ۹۷ به دفترچه انتخاب رشته اضافه شده است. گرایش حسابداری بخش عمومی به پیشنهاد دانشگاه علامه طباطبایی و با هدف تربیت نیروی انسانی خبره مورد نیاز نهادهای بزرگ بخش عمومی شامل دولت و غیره ایجاد شده است.

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، حسابداران بخش عمومی باید به نهادهای دولتی کمک نمایند تا آن ها مسئولیت پاسخگویی خود را درباره منابعی که در اختیار آن ها است ایفا نمایند.

ظرفیت پذیرش گرایش حسابداری بخش عمومی 

ظرفیت پذیرش گرایش حسابداری بخش عمومی در کنکور ارشد ۹۷، شامل پذیرش ۸ نفر در مقطع روزانه و ۴ نفر در مقطع شبانه فقط برای دانشگاه عللامه طباطبایی بوده است.

معرفی دکتری حسابداری

دوره دکتری حسابداری در ادامه دوره کارشناسی ارشد این رشته می باشد. در این دوره دانشجویان به فعالیت های آموزشی و پژوهشی بر اساس آخرین دستاوردهای علمی و حرفه ای موجود می پردازند. اساتید دوره دکتری حسابداری توسط رویکرد آموزشی، پژوهشی به آموزش روش های مناسب تخمین در سطوح پیشرفته، به دانشجویان می پردازند. در پایان دوره دکتری، دانشجویان باید قادر باشند تا با استفاده از روش های پیشرفته اقتصاد سنجی، در مورد مسائل مهم حسابداری، مدل های مناسب را تخمین بزنند.

با توجه به پیچیدگی های محیط اقتصادی و تحول در سیستم های مالی و حسابداری، مدیران بنگاه ها نیاز به اطلاعات جامع و به موقع جهت اخذ تصمیمات مالی بهینه و انتخاب استراتژی رقابتی مناسب دارند. متخصصین رشته حسابداری برای برآوردن این نیازها، می توانند با تغییرات محیط همگام شده و به کسب تجربه و تخصص در پژوهش ها و تئوری حسابداری و زمینه های مرتبط با آن بپردازند. آنان با آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و حرفه ای موجود می توانند در تعیین استراتژی های شرکت ها و اهداف تعیین شده آن ها بسیار کمک کننده باشند.

برای نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری

کلیک کنید

برای انجام رساله دکتری حسابداری

کلیک کنید

اهداف دکتری حسابداری

اهداف اصلی دکتری حسابداری به شرح زیر است:

* تقویت مهارت های پژوهشی و تحلیلی در دانشجویان دکتری حسابداری

* تربیت مدرس برای آموزش حساب داری، حسابرسی و سایر گرایش های مرتبط با این رشته

* تربیت پژوهشگران در رشته ی حسابداری با هدف توسعه ی مبانی علمی و دانش افزایی در این حوزه

گرایش های دکتری حسابداری

دکتری حسابداری بدون گرایش می باشد.

بازار کار دکترای حسابداری

برای ورود به بازار کار دکترای حسابداری، فارغ التحصیلان این دوره می توانند به انجام پروژه های دوره های کارشناسی ارشد و دکتری بپردازند. علاوه بر این، آن ها شایستگی و توانایی سرپرستی و هدایت پروژه های پژوهشی و راهنمایی دانشجویان تحصیلات تکمیلی را خواهند داشت.

طول دوره دکتری حسابداری

 طول دوره دکتری حسابداری بر اساس آئین نامه ی دوره تحصیلات تکمیلی مصوب شورای عالی برنامه ریزی، حداقل ۳ سال است و به دو مرحله آموزشی و پژوهشی تقسیم می شود. مرحله ی آموزشی پس از پذیرفته شدن دانشجو آغاز می شود. دانشجو در طول این دوره باید توانایی لازم برای شروع کارهای پژوهشی را به دست آورد. این مرحله با قبول دانشجو در یک آزمون جامع پایان می پذیرد. مرحله پژوهشی، رسما پس از اتمام مرحله آموزشی آغاز می شود. در این مرحله دانشجو در یکی در زمینه های حسابداری به انجام پژوهش می پردازد.

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون دکتری حسابداری

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در رشته های حسابداری، مدیریت مالی و علوم مالی، مدیریت در تمامی گرایش ها، اقتصاد در تمامی گرایش ها میتوانند در آزمون دکتری حسابداری شرکت کنند.

برای نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری

کلیک کنید

برای انجام رساله دکتری حسابداری

کلیک کنید

 

 

نوشتن پایان نامه ارشد حسابداری و انجام رساله دکتری رشته حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

"انجام پایان نامه مهندسی صنایع"

د دسامبر 9 , 2019
انجام پایان نامه رشته صنایع انجام پایان نامه کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی صنایع گرایش های کارشناسی مهندسی صنایع رشته صنایع دردوره ی کارشناسی دارای چهارگرایش زیر است: * برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها * تولید صنعتی * تکنولوژی صنعتی * ایمنی صنعتی نیاز به آموزش پروپوزال و انجام پایان […]
تماس قوری
WhatsApp chat