هوش مصنوعی (AI) یکی از زمینه های تحقیقاتی با رشد سریع در علوم کامپیوتر است که تأثیر زیادی در زمینه های مختلف علمی ، صنعتی و اجتماعی دارد. این مجموعه پایان نامه های دکتری عالی را در تمام زیرمجموعه های هوش مصنوعی منتشر می کند، از کارهای بنیادی در مورد روش ها و تئوری های AI گرفته تا پایان نامه های کاربرد گرا.

8 عنوان برتر برای تحقیق و پایان نامه در زمینه هوش مصنوعی

آینده ای را تصور کنید که در آن هوش فقط به انسان محدود نمی شود !!! آینده ای که در آن ماشین ها می توانند همانند انسان ها فکر کنند و با آنها کار کنند تا یک جهان حتی هیجان انگیزتر ایجاد کنند. در حالی که این آینده هنوز دور است ، اما در این زمانها هوش مصنوعی هنوز پیشرفت زیادی کرده است. تقریباً در بسیاری از زمینه های هوش مصنوعی مانند محاسبات کوانتومی ، بهداشت ، وسایل نقلیه خودمختار ، اینترنت اشیا، ، رباتیک و غیره تحقیقات زیادی انجام شده است به طوری که 90٪ در تعداد مقاله های تحقیقاتی سالانه افزایش یافته است در مورد هوش مصنوعی از سال 1996.
با توجه به این نکته ، اگر می خواهید یک تحقیق را بر اساس هوش مصنوعی تحقیق کنید و بنویسید ، موضوعات فرعی زیادی وجود دارد که می توانید روی آنها تمرکز کنید. برخی از این مباحث به همراه معرفی مختصر در این مقاله آورده شده است. ما همچنین برخی از مقالات پژوهشی منتشر شده مربوط به هر یک از این عناوین را ذکر کرده ایم تا بتوانید روند تحقیق را بهتر درک کنید.

دانشجویان گرامی قصد انجام پایان نامه هوش مصنوعی دارید ثبت سفارش نمایید یا با شماره های 09907297866-09371025422 در ارتباط باشید.

بنابراین بدون زحمت بیشتر ، عناوین مختلف تحقیق و تز در هوش مصنوعی را ببینیم!

1. یادگیری ماشین
یادگیری ماشینی شامل استفاده از هوش مصنوعی برای قادر ساختن ماشین ها به یادگیری یک کار از طریق تجربه بدون برنامه ریزی آنها به طور خاص در مورد آن کار است. (به طور خلاصه ، ماشین ها به طور خودکار و بدون نگه داشتن دست انسان یاد می گیرند !!!) این روند با تغذیه داده های با کیفیت خوب و سپس آموزش ماشین ها با ساخت مدل های مختلف یادگیری ماشین با استفاده از داده ها و الگوریتم های مختلف آغاز می شود. انتخاب الگوریتم ها به این بستگی دارد که چه نوع داده ای داشته باشیم و چه نوع وظیفه ای را بخواهیم خودکار کنیم.
با این حال ، به طور کلی ، الگوریتم های یادگیری ماشین به 3 نوع تقسیم می شوند: الگوریتم های یادگیری ماشین تحت نظارت ، الگوریتم های یادگیری ماشین بدون نظارت و الگوریتم های یادگیری ماشین تقویت کننده.

2. یادگیری عمیق
عمیق یادگیری زیرمجموعه یادگیری ماشین است که با تقلید از عملکرد درونی مغز انسان به منظور پردازش داده ها و اجرای تصمیمات بر اساس آن داده ها ، یاد می گیرد. اساساً ، یادگیری عمیق از شبکه های عصبی مصنوعی برای پیاده سازی یادگیری ماشین استفاده می کند. این شبکه های عصبی در یک ساختار وب مانند مانند شبکه های مغز انسان به هم متصل شده اند (در اصل نسخه ساده مغز ما!).
این ساختار وب مانند شبکه های عصبی مصنوعی به این معنی است که آنها قادر به پردازش داده ها در یک رویکرد غیر خطی هستند که یک مزیت قابل توجه نسبت به الگوریتم های سنتی است که فقط می توانند داده ها را در یک رویکرد خطی پردازش کنند. به عنوان مثال شبکه عصبی عمیق RankBrain است که یکی از عوامل الگوریتم جستجوی گوگل است.

دانشجویان گرامی قصد انجام پایان نامه هوش مصنوعی دارید ثبت سفارش نمایید یا با شماره های 09907297866-09371025422 در ارتباط باشید.

3. یادگیری تقویت

تقویت تقویت بخشی از هوش مصنوعی است که در آن دستگاه چیزی را به روشی یاد می گیرد که شبیه به یادگیری انسان است. به عنوان مثال ، فرض کنید که دستگاه دانشجویی است. در اینجا دانش آموز فرضی از اشتباهات خودش در طول زمان می آموزد (مثل ما مجبور شدیم !!). بنابراین الگوریتم های یادگیری ماشین تقویت کننده اقدامات بهینه را از طریق آزمون و خطا می آموزند.
این بدان معنی است که الگوریتم با یادگیری رفتارهایی که براساس وضعیت فعلی آن است و پاداش آن را در آینده به حداکثر می رساند ، تصمیم بعدی را تعیین می کند. و این مانند انسان ها نیز برای انسان ها مفید است! به عنوان مثال ، برنامه رایانه ای AlphaGo Google در سال 2017 با استفاده از Reinforcement Learning توانست قهرمان جهان را در بازی Go (که یک انسان است!) شکست دهد.

4. رباتیک
رباتیک رشته ای است که با ایجاد ماشین های انسان نما سروکار دارد که می توانند مانند انسان رفتار کنند و برخی اقدامات را مانند انسان انجام دهند. حال ، ربات ها در شرایط خاص می توانند مانند انسان رفتار کنند اما آیا می توانند مانند انسان نیز فکر کنند؟ اینجاست که هوش مصنوعی وارد می شود! هوش مصنوعی به ربات ها اجازه می دهد تا در موقعیت های خاص هوشمندانه عمل کنند. این ربات ها ممکن است بتوانند در یک حوزه محدود مشکلات را حل کنند و یا حتی در محیط های کنترل شده یاد بگیرند.
نمونه ای از آن Kismet است که یک ربات تعامل اجتماعی است که در آزمایشگاه هوش مصنوعی M.I.T ساخته شده است. این زبان بدن انسان و همچنین صدای ما را تشخیص می دهد و بر این اساس با انسان تعامل دارد. مثال دیگر Robonaut است که توسط ناسا ساخته شد تا در کنار فضانوردان در فضا کار کند.

دانشجویان گرامی قصد انجام پایان نامه هوش مصنوعی دارید ثبت سفارش نمایید یا با شماره های 09907297866-09371025422 در ارتباط باشید.

5. پردازش زبان طبیعی

واضح است که انسان ها می توانند با استفاده از گفتار با یکدیگر مکالمه کنند اما اکنون ماشین ها نیز می توانند! این به عنوان پردازش زبان طبیعی شناخته می شود که در آن ماشین ها زبان و گفتار را هنگام گفتن آنالیز و درک می کنند (اکنون اگر با دستگاهی صحبت کنید ممکن است فقط پاسخ دهد!). بخشهای فرعی NLP بسیاری وجود دارند که به زبان مانند شناخت گفتار ، تولید زبان طبیعی ، ترجمه زبان طبیعی و غیره مربوط می شوند.
NLP در حال حاضر برای برنامه های پشتیبانی مشتری ، به خصوص chatbot ، بسیار محبوب است. این چت بات ها از ML و NLP برای تعامل با کاربران به صورت متنی و حل سeriesالات خود استفاده می کنند. بنابراین شما بدون تعامل مستقیم با انسان ، در تعاملات پشتیبانی مشتری خود ، احساسات انسانی را به دست خواهید آورد.

برخی از مقالات پژوهشی منتشر شده در زمینه پردازش زبان طبیعی در اینجا ارائه شده است. می توانید آنها را مطالعه کنید تا ایده های بیشتری در مورد تحقیق و پایان نامه در مورد این موضوع بدست آورید.

6. چشم انداز رایانه

اینترنت پر از تصویر است! این سن سلفی است که گرفتن تصویر و به اشتراک گذاری آن هرگز آسان نبوده است. در واقع ، روزانه میلیون ها تصویر در اینترنت بارگذاری و مشاهده می شوند. برای استفاده بیشتر از این حجم عظیم از تصاویر بصورت آنلاین ، مهم است که رایانه ها بتوانند تصاویر را مشاهده و درک کنند. و گرچه انسان می تواند این کار را به راحتی و بدون فکر انجام دهد ، اما برای رایانه ها کار چندان ساده ای نیست! اینجاست که Computer Vision وارد می شود.
Computer Vision از هوش مصنوعی برای استخراج اطلاعات از تصاویر استفاده می کند. این اطلاعات می تواند تشخیص شی object در تصویر ، شناسایی محتوای تصویر برای گروه بندی تصاویر مختلف با هم و غیره باشد. یک کاربرد بینایی رایانه ای ناوبری برای وسایل نقلیه مستقل است با تجزیه و تحلیل تصاویر از محیط اطراف مانند AutoNav استفاده شده در مریخ نورد های Spirit و Opportunity مریخ.

7. سیستم های توصیه کننده
آیا وقتی از Netflix استفاده می کنید ، آیا براساس فیلم ها یا ژانرهای گذشته خود که دوست دارید ، فیلم ها و سریال هایی را توصیه می کنید؟ این کار توسط سیستم های پیشنهادی انجام می شود که به شما راهنمایی می کند تا در میان گزینه های گسترده موجود بصورت آنلاین گزینه بعدی را انتخاب کنید. سیستم پیشنهادی می تواند براساس توصیه مبتنی بر محتوا یا حتی فیلتر مشترک باشد.
توصیه مبتنی بر محتوا با تجزیه و تحلیل محتوای همه موارد انجام می شود. به عنوان مثال ، شما می توانید بر اساس پردازش زبان طبیعی که بر روی کتاب انجام شده است ، کتابهایی را که دوست دارید دوست داشته باشید. از طرف دیگر ، فیلتر کردن مشارکتی با تجزیه و تحلیل رفتار خواندن گذشته شما و سپس توصیه کتاب بر اساس آن انجام می شود.

دانشجویان گرامی قصد انجام پایان نامه هوش مصنوعی دارید ثبت سفارش نمایید یا با شماره های 09907297866-09371025422 در ارتباط باشید.

8. اینترنت اشیا

هوش مصنوعی با ایجاد سیستم هایی سروکار دارد که می توانند یاد بگیرند با استفاده از تجربه قبلی خود و بدون هیچ گونه مداخله دستی ، از کارهای انسان تقلید کنند. از طرف دیگر ، اینترنت اشیا a شبکه ای از دستگاههای مختلف است که از طریق اینترنت به هم متصل می شوند و می توانند داده ها را با یکدیگر جمع آوری و تبادل کنند.
اکنون ، همه این دستگاه های اینترنت اشیا داده های زیادی تولید می کنند که برای جمع آوری نتایج لازم است جمع آوری و استخراج شوند. اینجاست که هوش مصنوعی وارد تصویر می شود. اینترنت اشیا برای جمع آوری و مدیریت حجم عظیمی از داده های مورد نیاز الگوریتم های هوش مصنوعی استفاده می شود. به نوبه خود ، این الگوریتم ها داده ها را به نتایج مفید عملی تبدیل می کنند که می توانند توسط دستگاه های اینترنت اشیا اجرا شوند.

10 عنوان برتر تحقیق در رایانش ابری در سال 2020

رایانش ابری ناگهان شاهد افزایش فرصت های شغلی در سراسر جهان با غول های فناوری مانند آمازون ، گوگل و مایکروسافت است که افرادی را برای زیرساخت های ابری خود استخدام می کنند. قبل از شروع رایانش ابری ، شرکت ها و مشاغل مجبور بودند مراکز داده خود را تأسیس کنند ، منابع و سایر متخصصان فناوری اطلاعات را تخصیص دهند و از این طریق هزینه را افزایش دهند. توسعه سریع ابر منجر به انعطاف پذیری بیشتر ، کاهش هزینه ها و مقیاس پذیری بیشتر شده است.

دانشجویان گرامی قصد انجام پایان نامه هوش مصنوعی دارید ثبت سفارش نمایید یا با شماره های 09907297866-09371025422 در ارتباط باشید.