انجام پایان نامه گردشگری

سوالات متداول انجام پایان نامه گردشگری

[ultimate-faqs include_category=’8′ ]

عوامل تشکیل دهنده گردشگری را می­توان در چهار مورد زیر خلاصه کرد:

۱٫ گردشگر یا گردشگران، ۲٫ ناحیه مناسب و مقصد جذاب برای بازدید و سیاحت، ۳٫ راه و مسیر ارتباطی مناسب برای دسترسی گردشگر به منطقه، ۴٫ نظام­های پشتیبانی و خدماتی برای یاری به گردشگر در طول سفر و اقامت (الوانی، ۱۳۸۵: ۷۱).

به طور کلی گردشگری را می­توان بر مبنای عوامل مختلفی تعریف نمود و در بررسی آن از این تعاریف استفاده نمود ولی پیرامون این تعاریف باید این نکته را مدنظر داشت که گردشگری صرفاً یک پدیده یک بعدی نیست که در تعاریف خطی قابل بحث باشد، بلکه در برگیرنده ابعاد بسیاری در زمینه­های مختلفی همچون ابعاد اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و نظیر اینها می­باشد. همچنین عوامل دیگری همچون طول مدت اقامت، وسیله سفر، مقاصد، تقاضا و نظیر اینها نیز باید در تعریف گردشگری مدنظر قرار گیرد (سوبالد، ۲۰۱۲).

جایگاه و اهمیت گردشگری

بسیاری از نویسندگان، گردشگری را یک فرصت منحصر به فرد اقتصادی جهانی می­دانند. در سال­های اخیر، گردشگری منبع در آمد سرشار در تجارت جهانی و عنصر مهمی در بهبود و تنظیم موازنه­ی بازرگانی و تراز پرداخت­های بسیاری از کشورها شده است (رشه شاعری، ۱۳۸۷: ۱۰).

گردشگری به عنوان بزرگترین صنعت خدماتی دنیا، نقش و جایگاه ویژه­ای در توسعه مناطق جغرافیایی دارد. هنگامی که ابعاد و زمینه­های مرتبط با گردشگری به خوبی شناخته شود، این وضعیت نمود بیشتر و عینی پیدا خواهد کرد (فتوحی و همکاران، ۱۳۹۱: ۲۳). در واقع توسعه گردشگری به عنوان مجموعه فعالیت­های اقتصادی، تأثیر بسزایی در تقویت بنیان­های اقتصادی جوامع دارد و گردشگری به عنوان منبع جدیدی برای ایجاد اشتغال، کسب درآمد، دریافت­های مالیاتی بیشتر، جذب ارز و تقویت زیرساخت­های اجتماعی که موجب رشد و توسعه سایر صنایع می­گردد، مطرح می­شود(کاظمی، ۱۳۸۷: ۱).

از این رو گردشگری یکی از مؤلفه­های تجارت بوده و به عنوان صادرات نامرئی تلقی می­شود. اما این مؤلفه متفاوت از سایر کالاها و خدمات تجارت بین الملل می­باشد. زیرا گردشگر باید کالا را در کشور صادر کننده مصرف نماید. در توجیه رابطه دو سویه گردشگری با تجارت می توان گفت: ۱ .توسعه صنعت گردشگری در کشور میزبان باعث افزایش درآمدهای صادراتی خواهد شد، ۲ .توسعه صنعت گردشگری و ورود جهانگردان خارجی به کشورمیزبان باعث افزایش فرصتهای تجاری به دلیل آشنایی آنها با کالاها و خدمات کشور میزبان میگردد، ۳ .مسافرت­های تجاری یکی از مؤلفه­های مهم مسافرت­های بین المللی است، ۴ .تجارت اغلب باعث تداوم مسافرت به کشور مورد نظر می­گردد. بدین ترتیب استنتاج می­شود که تجارت به گردشگری دامن میزند و گسترش تجارت به دلیل گسترش صنعت گردشگری و افزایش تعداد جهانگردان ورودی به کشور تأثیر مضاعفی در روند توسعه اقتصادی کشور خواهد داشت (نافذی علمداری، ۱۳۹۰: ۳۵).

همین موارد را نیز می­توان برای گردشگران داخلی نیز در نظر گرفت. به نظر می­رسد توسعه گردشگری باعث گسترش تجارت و افزایش در آمد در داخل و خارج می­گردد و از این رو می­توان به اهمیت و جایگاه گردشگری پی برد. علیرغم جایگاه و اهمیت گردشگری، نهادینه کردن این پدیده ممکن است با کاستی­هایی همراه باشد، به عنوان مثال در کشور ما نیز علیرغم اینکه دارای تنوع جاذبه­های روستایی است و ۳۶۵ روستای هدف گردشگری مشخص شده است.

اما به دلایل متعددی نتوانسته­ایم به جایگاه شایسته در صنعت توریسم دست بیابیم، لذا توسعه گردشگری روستایی در ایران یک ضرورت اجتناب ناپذیر بوده و بایستی با رعایت کلیه امکانات و منابع موجود، بررسی و راهکارهای عملی ارائه گردد. یکی از وجوه بارز اهمیت توریسم و گردشگری را می­توان در افزایش درآمد، عنوان کرد. وقتی گردشگران به کشوری وارد می­شوند الزاماً باید هزینه­ هایی را در آن کشور بپردازند مثل هزینه خوراك و محل اقامت، هتل، مهمان­خانه، هزینه تفریحات، هزینه حمل و نقل، هزینه گشت­ ها، تورها و همچنین پولی که بابت خرید سوغاتی و کالای بومی کشور میزبان می­پردازند و هزینه ورود به موزه یا مکان دیدنی این هزینه­ ها از طریق ارزی که وارد کشور میزبان می­کنند باعث رونق اقتصادی کشور میزبان می­شوند به گردشگران صادرات نامرئی هم می­گویند.

از سوی دیگر با توسعه فعالیت­های گردشگری زمینه برای ایجاد اشتغال فراهم می­شود و این امر برای کشورهایی که با جمعیت جوان و متقاضی کار رو به رو هستند بسیار مفید است از هر ده نفر گردشگر که وارد کشور میزبان می­شود یک فرصت شغلی ایجاد می­گردد(نافذی علمداری، ۱۳۹۰: ۳۵).

اهمیت و عظمت گردشگری به ایجاد فرصت­های شغلی و درآمد محدود نمی­گردد. در صورت برنامه ریزی و توسعه­ی از پیش اندیشیده شده، گردشگری قادر است؛

منافع مستقیم و غیر مستقیم اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، محیطی و سیاسی را ایجاد و سهم قابل توجهی را در توسعه ملی ایفا نماید. به عبارتی به بهبود شاخص­های عدالت اجتماعی، ارتقاء سطح زندگی، رفاه عمومی و تعادل و توازن منطقه­ای منجر گردد.

در مواردی کارشناسان اقتصاد منطقه­ای، گردشگری را به عنوان تنها عامل استقرار منابع و توسعه­ی مناطق کمتر توسعه یافته پنداشته­اند. به دلیل امتیازات فوق است؛ که کشورهای مختلف، به رقابت و تلاش هر چه بیشتر، در توسعه­ی گردشگری بینالمللی اهتمام می­ورزند. در این میان، کشورهای صنعتی سهم قابل توجهی از تعداد گردشگران، میزان درآمد ارزی و سایر منافع این فعالیت را به خود اختصاص داده­ اند.

به همین دلیل این کشورها، هم اکنون سعی در ایجاد ابعاد جدیدی از گردشگری از جمله گردشگری فضایی و گردشگری الکترونیک و مسافرت الکترونیک می­اندیشند و گام­های بلندی را هم در این زمینه­ها برداشته­اند (معصومی، ۱۳۸۵: ۱۰).

گردشگری از سال ۱۹۵۰ میلادی دچار تحولات عظیمی شد؛ که برخی آن را انقلاب گردشگری نام نهاده­اند. این تحول منجر به بروز و بلوغ گردشگری انبوه شده و در آینده نزدیک به گردشگری کیفیتی تبدیل خواهد شد. در حال حاضر گردشگری، فعالیتی قدرتمند و حرف­های بزرگ در سطح جهان است؛ به نحوی که ابتدا قبل از نفت، آنگاه هم ردیف آن و سپس بالاتر از آن قرار گرفته است (معصومی، ۱۳۸۵: ۱).

جهانگردی در سال­های آغازین قرن ۲۱ وارد مرحله نوینی شد. علیرغم بروز نا آرامی­ها، بحرانها و بلایای طبیعی همچون زلزله و سیلاب­ها، توریسم به واقعیت مهم اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بدل گشته است. کشورهای مختلف با فرهنگ­های گوناگون و با آداب وسنن متفاوت و با ویژگی­های طبیعی و اکولوژیکی، مردمان دیگر سرزمین­ها را به میزبانی خود فرا می­خوانند. در حالی که عصر جدید، از جهانگردی آغاز شده و سیر تکاملی خود را می­پیماید؛ تعداد زیادی از عوامل برونزا برآن تأثیر گذاشته است (سازمان جهانی جهانگردی، ۲۰۰۰).

توسعه­ی گردشگری در کشورهای کمتر توسعه یافته، عامل موثری در مقابله با فقر است و موجب افزایش درآمد قشرهای مختلف، رونق اقتصادی و بهبود کیفیت زندگی مردم و افزایش رفاه اجتماعی می­شود. بررسی­ها نشان می­دهد، که ارزهای بدست آمده از فعالیت­های گردشگری در تنظیم تراز پرداخت­های بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته که معمولاً وابسته به یک محصولاند مؤثر واقع شده است (سازمان جهانی گردشگری، ۲۰۰۰).

انجام پایان نامه گردشگری! وای از کجا شروع کنم؟

از حدود قرن هفدهم که گردشگری با شکل و شمایل امروزی تر  شروع شد و بعد از وقوع انقلاب صنعتی در قرن هجدهم و گسترش چشمگیر گردشگری، به جز در موارد خاص و در شرایط بحرانی، همواره این صنعت تا به امروز سیر صعودی خود را حفظ کرده و اشکال جدید و نوین‌تری به خود گرفته است.

همانطور که آمار ارائه شده از سوی سازمان جهانی گردشگری بیان دارد، تعداد گردشگران بین‌­المللی از ۲۵ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰، به رقم ۱۲۳۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ رسیده است و پیش­بینی می­شود که این تعداد آن­ها در سال ۲۰۳۰ میلادی به رقم ۱٫۸ میلیارد نفر برسد. این آمارها حکایت از رشد روزافزون صنعت جهانگردی دارد.

با این حال، اگرچه در طی سال‌های گذشته توجه بیشتری به این بخش شده، ولی صنعت گردشگری در ایران هم‌چنان نوپا است و جای پیشرفت بسیار زیادی دارد. با پیشرفت و همه‌گیر شدن موضوع گردشگری، توجه اقشار آکادمیک هم به این موضوع بیشتر شده است.

این موضوع در ایران هم مستثنی نیست و امروزه امکان تحصیل در رشته گردشگری، یا همان مدیریت جهانگردی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ایران امکان‌ پذیر است. ولی این را هم باید در خاطر داشته باشید که رشته گردشگری همچنان رشته‌ای نوپا محسوب می شود و قدمت آن نسبت به سایر رشته ها بسیار کمتر است.

این امر به خصوص در ایران مطرح است، چراکه تعداد دانشگاه‌هایی که به ارائه خدمات تحصیلی در این رشته می پردازند بسیار محدود است.

رشته گردشگری چیست؟

در نظام آموزشی ایران چندین رشته مرتبط با گردشگری وجود دارند که معروف‌ترین آن ها همان رشته ی «مدیریت جهانگردی» است. به غیر از این رشته، رشته‌های جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری، علوم اجتماعی و برنامه ریزی گردشگری، گردشگری مذهبی، مدیریت هتلداری و رشته کارآفرینی گردشگری هم در دانشگاه ها تدریس می شوند. هریک از این رشته ها به صورت تخصصی و از حیطه های مختلف موضوع گردشگری را مورد بررسی قرار می دهند. هرکدام از آن ها هم بازار کار خاص خود را دارند و تقریباً متمایز از یکدیگر هستند.

در پایگاه اطلاعاتی پروکوئست از پایان نامه (Thesis) برای پژوهش های دوره کارشناسی ارشد و رساله (Dissertation) برای پژوهش های دوره دکتری استفاده شده است. در پژوهش حاضر نیز پایان نامه برای نوشتارهای دوره کارشناسی ارشد و رساله برای نوشتارهای دوره دکتری به کار رفته است.

مرکز تحقیقات گردشگری مشاوران طلایی یک شبکه بین رشته ای از دانشگاهیان، محققان و دانشجویان پژوهشی است که به هر جنبه ای از مطالعات گردشگری علاقه خاصی دارند.

این مرکز با انواع فعالیت های خود و به ویژه از طریق این صفحه وب، سمینارها و مجموعه های کارگاهی ، مرکز تحقیقاتی جهانگردی هدف دارد:

بحث را تحریک کند

الهام بخش پروژه های تحقیقاتی ، مشاوره ای و انتقال دانش جدید ، انتشارات در زمینه اعضای مشارکتی و انفرادی جدید

دانشجویان سطح مقطع دکترا را جذب می کند.

ماهیت چند وجهی گردشگری به عنوان یک حوزه تحصیلی آکادمیک با پیشینه های متنوع اعضا و علایق تحقیق مطابقت دارد.

تخصص محققان شامل

سیاست گردشگری؛

توسعه و مدیریت مقصد های توریستی (از جمله مقصد های هوشمند)

میراث؛

گردشگری سلامتی؛

جزیره گردشگری؛

مسائل پایداری؛

مسیرهای پیاده روی؛

مکان تجاری

گردشگری طاقچه (به عنوان مثال گردشگری تاریک)

و توسعه اقتصادی

دلایل عمده تهیه پایان نامه تحصیلی عبارتند از:

۱. یادگیری روش شناسی تحقیق ۲. توسعه نگرش علمی ٣. کسب موفقیت برای مطالعه ای جدی و عميق؛ و کسب تجربه علمی در حوزه موضوعی خاص. ۴. کسب مهارت برای مطالعه نقادانه و موشکافانه ۵. بهره مندی از اطلاعات جدیدتر. ۶. شرط لازم برای دریافت مدرک تحصیلی ۷. انتشار نتایج پایان نامه به شکل مقاله پژوهشی در مجلات علمی و تخصصی پایان نامه نویسی، یکی از چالش برانگیز ترین مراحل تحصیلات تکمیلی است.

نتیجه ماه­ها تلاش و تحقیقات به چگونگی نگارش پایان نامه و نحوه ارائه آن بستگی دارد. پایان نامه می بایست با هدف خاصی تدوین شود که در راستای پیشرفت دانش بشری، توسعه علم و یا حل مشکلی باشد. وجود برخی مشکلات و موانع موجب دور افتادن پایان نامه نویسی از هدف اصلی خود شده است. بنابراین، در اینجا به عمده ترین موانع و مشکلاتی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی در فرایند تدوین پایان نامه از مرحله ارائه پروپوزال با انتشار یافته های تحقیق با آنها دست به گریبانند پرداخته خواهد شد.

دانشجویان گرامی برای انجام پروپوزال گردشگری و انجام پایان نامه گردشگری

 می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

موانع و مشکلات پایان نامه نویسی

بررسی مسائل مربوط به پایان نامه های دوره های تکمیلی از جهات متعددی حائز اهمیت است. در کشور ما نیز دانشجویان تحصیلات تکمیلی به واسطه الزام به تدوین پایان نامه که فعالیتی پژوهشی قلمداد می شود، به عنوان محققین جامعه محسوب می شوند. پایان نامه مهمترین اثر پژوهشی دانشجو است و اگر به درستی تدوین شود می تواند سرآغازی برای پیشبرد روند پژوهش در دانشگاه و همچنین توسعه جامعه باشد. پایان نامه در واقع آموزش دانش، مهارت و روش شناسی تحقیق برای دانشجویان است. وضعیت تدوین پایان نامه ها می تواند انعکاسی از میزان توجه مسولین دانشگاه، اساتید راهنما و دانشجویان به این واحد آموزشی پژوهشی باشد که به صورت تدریجی در جهت دهی به فعالیت های علمی دانشگاه و کسب اعتبار علمی آن دخیل می باشد (کوه بومی و همکاران، ۱۳۸۵).

دانشجویان گرامی برای انجام پروپوزال گردشگری و انجام پایان نامه گردشگری

 می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

مشکلات تدوین پایان نامه در ارتباط با پروپوزال نویسی

پروپوزال پیشنهاد اولیه هر پژوهش است. انجام امور تحقیقاتی و پژوهشی، امری زمان بر و بسیار دشوار است. پیش بینی همه جانبه طرح و ارائه نقشه کلی می تواند موجب تسهیل در پروژه تحقیقاتی شود. کانون یک پایان نامه، گزارش با پروژه تحقیقاتی؛ یک پروپوزال خوب است. در صورتی که یک پرووزال با چارچوب روش شناسی و مفهومی مناسبی پروریده نشده باشد، نمی توان انتظار داشت ادامه فرآیند پژوهش با موفقیت همراه باشد. پیشنهاده باید ضمن برخورداری از پشتوانه مطالعاتی منطقی، دارای عنوان مناسب و کوتاه باشد. عنوان کوتاه آیینه تمام نمای پروپوزال است.

برای طراحی یک پروپوزال متناسب با موضوع پژوهشی باید روش منحصر به فرد آن را در نوشتن مسیر پروپوزال رعایت کرد بدون روش شناسی مناسب نمی توان جریان پژوهش را اداره کرد. از طرفی تببین قلمرو پژوهش و نشان دادن اهمیت پروپوزال در طرح مسأله نمایان می شود. همچنین رعایت اصول نگارش در تدوین پروپوزال اهمیت بسیاری دارد. وقتی نتوانیم ایده و تفکر خود را به درستی به مخاطب منتقل کنیم، راه جدیدی برای شکست خود باز کرده ایم در نگارش یک پروپوزال، اصل رعایت نکات گرامری و ساختاری و همچنین روان نوشتن را باید به درستی رعایت کرد. پروپوزال باید چشم اندازی شفاف از انجام تحقیق را برای خواننده ترسیم کرده و با او گفتگو کند. نکته دیگر این که پروپوزال باید دارای هویتی مستقل و زنده باشد.

دانشجویان گرامی برای انجام پروپوزال گردشگری و انجام پایان نامه گردشگری

 می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

همکاری

در رابطه با پروپوزال نویسی پژوهش حاضر به مشکلاتی چون آشنایی با اصول، روش ها و حدود پروپوزال نویسی، همکاری استادان با دانشجو در تدوین پروپوزال، وجود انگیزه لازم جهت پروپوزال نویسی، توانایی مدیریت زمان اجرای پژوهش و تجسم تصویر ذهنی دقیق از پروپوزال اشاره نموده است.

در این راستا به نظرات و دیدگاههای دیگر محققان نیز اشاره گردیده است.

فدایی عراقی (۱۳۷۴) به کاربرد تحقیق، روش اجرای تحقیق، منابع و مواد مورد لزوم، زمان و مکان تحقیق و تامین نظر کمیته پایان نامه و رساله اشاره می کند. مظلومیان (۱۳۷۶) مشکل را در پایین بودن انگیزه دانشجویان در انجام پایان نامه می داند.

چنگیز، ادیبی، حسینی، توتونچی (۱۳۸۲) به تصویب پیش نویس پایان نامه در شورای گروه آموزشی و شورای دانشکده تاکید می کنند. جعفری چالشتری (۱۳۸۸) به بی علاقگی و انگیزه کافی برای انجام پژوهش، نداشتن سابقه کار تحقیقاتی اشاره دارد.

دهقانی و یمینی دوزی سرخابی (۱۳۸۸) در بررسی رضایتمندی دانشجویان از فرآیند انجام پایان نامه و عوامل مرتبط با آن به نارضایتی دانشجویان از عامل بنیادهای پژوهش تاکید کرده اند.

دانشجویان گرامی برای انجام پروپوزال گردشگری و انجام پایان نامه گردشگری

 می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

همچنین

بهزادی و داورپناه (۱۳۸۸) در بررسی عوامل مؤثر بر تجریه پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه فردوسی مشهد، نگارش طرح مقدماتی پژوهش را از جمله عوامل موثر در تجریه پژوهشی می دانند.

ابراهیم زاده، ناصریان، قربانی، الماسی (۱۳۹۵) در بررسی موانع پژوهش به عدم آشنایی با اصول پروپوزال نویسی و طولانی بودن فرآیند تصویب طرحها در شوراهای پژوهشی اشاره می کنند.

مسعودی (۱۳۹۱) در بررسی آسیب شناسی پایان نامه های علوم ارتباطات در ایران در طراحی پروپوزال، مهمترین آسیب را بی اعتنایی به مشکلات مربوط به رشته علوم ارتباطات در انتخاب عنوان، تکرار روش تحقیق (تحليل محتوى)، ابهام در مسئله­ی تحقیق، سوالات و فرضيدها و مبانی نظری می داند.

آکپو (۲۰۱۶) در بررسی چالش های پایان نامه نویسی و پژوهشی دوره های تکمیلی به آموزش روشهای پژوهشی در هسته حوزه پژوهش اشاره می کند.

دانشجویان گرامی برای انجام پروپوزال گردشگری و انجام پایان نامه گردشگری

 می توانند با موسسه در ارتباط باشند.

کلیک کنید

 

مشاوران طلایی گامی نو در پژوهش

ثبت سفارش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *