راهنمای نوشتن رساله دکتری روانشناسی

شروع رساله روانشناسی

کارشناسان نکاتی در مورد انتخاب موضوع ، انجام یک بررسی روشن و کاهش تمرکز شما ارائه می دهند. شما تماشا کرده اید که سایر همکلاسی ها به دلیل موضوعات رساله روانشناسی  خود عرق می کنند ، ادبیات را تحریک می کنند ، از طراحی تحقیق ، نوشتن و ویرایش آنها عذاب می کشند. حالا نوبت شماست.

اما ، چه زمانی و چگونه شروع می کنید؟

به طور ایده آل ، مشاوران رساله روانشناسی  می گویند ، دانشجویان علاقه به تحقیق را در سال اول یا دوم برنامه خود شناسایی می کنند و سپس از آن حوزه کلی به عنوان یک موضوع در طول دوره خود استفاده می کنند. اما دانش آموزان نیازی ندارند که آن قسمت کلی را خط سیر شغلی خود بدانند. در عوض ، کارشناسان دانش آموزان را تشویق می کنند تا رساله روانشناسی  را به عنوان یک تمرین آموزشی ببینند ، که در آن آنها یاد می گیرند چگونه تحقیق مستقل را انجام دهند ، طراحی و تجزیه و تحلیل کنند.

 اول از همه، شما به یک موضوع نیاز دارید.

 ملیندا استوپس ، دکترا ، مدیر مرکز مشاوره در کالج ایالتی فرامینگهام در فرامینگهام ، ماساچوست ، که می گوید: “این موضوع پایه و اساس همه چیز است – با یک موضوع خوب و یک سوال تحقیقاتی ، شما آماده خواهید شد که ادامه دهید.” در کنفرانس های APA درباره نوشتن رساله روانشناسی  صحبت شده است.

 کارشناسان توصیه های زیر را در زمینه مقابله با این مراحل ابتدایی رساله روانشناسی  شما – از سازماندهی گرفته تا محدود کردن موضوع تا شناسایی مشکل و سوالات تحقیق – ارائه می دهند.

 مشاوران رساله روانشناسی  می گویند ، پس از آن ، هر بار یک فصل را در آن قرار دهید.

 انتخاب یک موضوع

برای انتخاب موضوع مراحل زیر را توصیه می کند:

در مورد موضوعات احتمالی از یک استاد مورد علاقه ، ترجیحاً یکی از فعالان تحقیق ، سوال کنید.

اطلاعات دپارتمان در مورد علایق تحقیقاتی دانشکده را بخوانید تا موضوعی را که یکی از اعضای هیئت علمی نیز به آن علاقه دارد پیدا کنید. در نظر بگیرید که از عضو هیئت علمی بخشی از کمیته رساله روانشناسی  شما باشد ، که به شما در راهنمایی شما کمک می کند.

مقاله تجربی مورد علاقه خود را بخوانید و ببینید چه تحقیقات آینده در بخش بحث ارائه شده است.

به مقالاتی که از نوشتن آنها لذت برده اید ، فکر کنید و موضوعی را انتخاب کنید که منافع آن را منعکس کند.

از نظر ادبیات در زمینه های مورد علاقه خود – مانند مرور سالانه روانشناسی ، بولتن روانشناسی و مرور روانشناسی بالینی ، مرور کنید.

از موضوعاتی که بیش از حد از نظر عاطفی درگیر آنها هستید ، مانند تحقیق در مورد افسردگی در صورت افسردگی خود یا یکی از اعضای خانواده ، خودداری کنید.

 Cone می گوید ، چنین عناصر احساسی می توانند در تحقیقات شما دخالت کنند.

فاستر ، استاد روانشناسی در AIU ، می گوید: برای كاهش تمركز خود ، آنچه را در حوزه موضوع انتخابی شما مورد علاقه شما است شناسایی كنید. او توصیه می کند عقاید خود را از یک مربی پر کنید و برای تعیین آنچه قبلاً انجام شده است ، با ادبیات مشورت کنید. همچنین ، موضوعی را که قبلاً در معرض آن قرار گرفته اید ، مثلاً از طریق خود ، در نظر بگیرید.

رساله روانشناسی یا یک پروژه تحقیقاتی.

این دقیقاً همان کاری است که دانشجوی سال ششم دکترا جودی ارنست انجام داد. ارنست که در دانشگاه تگزاس در برنامه های تفاوت های فردی و روانشناسی تکاملی آستین به سر می برد ، تمام دوران تحصیلات خود را صرف تحقیق درباره ژنتیک رفتاری کرده است.

ارنست می گوید: “انتخاب موضوع به طور طبیعی به عنوان محصولی از تحقیقاتی که من طی پنج سال گذشته انجام داده ام ، جا افتاده است.” به طور خاص ، رساله روانشناسی  وی عوامل ژنتیکی را بررسی می کند که بر رشد رفتار مسئله ای در طول عمر تأثیر می گذارد.

ارنست می گوید: “انتخاب موضوعی که بر اساس کارهای گذشته شما انجام شود مفید است.” “من فکر می کنم این روند شناسایی سوالات بزرگ را بسیار آسان می کند زیرا شما از قبل با ادبیات مربوطه آشنا هستید.”

اما ، مطمئن شوید که به موضوع علاقه دارید. نیت تومچیک ، دانشجوی سال پنجم دکترا در برنامه روانشناسی بالینی در دانشگاه تنسی ، علاقه مند به تحقیقات خود در مورد دیدگاه درمانگران در مورد زوج درمانی است زیرا این امکان را به او می دهد تا تحقیقات را با کار بالینی خود با زوجین ادغام کند.

تومچیک پیشنهاد می کند: “توصیه من این است که موضوعی را انتخاب نکنید که شاخه ای جذاب از کار مشاور شما باشد یا پروژه ای است که به طور کلی نسبت به آن احساس ولرم می کنید.” “مهم است که به یاد داشته باشید رساله روانشناسی  یک ماراتن است ، نه یک دوی سرعت و احساسات ولرم می تواند به سرعت سرد شود.

وی می افزاید: “اگر ایده رساله روانشناسی  خود را مانند خودم دوست نداشتم ، می دانم که ماندن در مسیر و تمرکز بسیار دشوارتر بود.”

 انجام بررسی ادبیات

هنگامی که موضوعی را شناسایی کردید ، قدم بعدی نوشتن مروری بر ادبیات منطقه است. بخش بررسی روشن شامل معرفی مختصری از موضوع شما ، معرفی مفاهیم اصلی و مرور ادبیات موجود خواهد بود.

اما آماده باشید: فاستر اظهار داشت: بررسی روشن اغلب مشکل ترین قسمت رساله روانشناسی  است.

فاستر می گوید: “بعضی اوقات احساس می کنید گم شده اید و مانند اینکه نمی دانید کجا می روید.” “دلیل این امر این است که شما سعی می کنید همزمان چندین کار را انجام دهید – شما در تلاش هستید تا در مورد این رشته کامل بیاموزید و یک چارچوب مفهومی از چگونگی ترسیم این حوزه تحقیق بدست آورید.”

فاستر می گوید ، اما این چیزی نیست كه كلاسهای شما آمادگی شما را برای انجام آن نداشته باشد.

Cone و Foster همچنین به دانشجویان پیشنهاد می کنند:

 با خواندن فصل ها یا مقالاتی یکپارچه که نوشته اند ، چگونگی سازماندهی تفکر خود را در متخصصان انجام دهید.

متاآنالیزها ، مقالات ژورنالی یا کتابهایی با موضوع پیدا کنید و بخشهای مرجع آنها را برای سایر منابع اسکن کنید.

ژورنالهای کلیدی را که موضوع را پوشش می دهند شناسایی کرده و فهرست مطالب آنها را از پنج سال گذشته برای یافتن مطالب اسکن کنید.

نویسندگان اصلی منطقه را شناسایی کرده و با نام آنها را در پایگاه های داده مانند PsycLIT جستجو کنید تا مشخص شود آیا روی سایر موارد مرتبط نوشته اند یا خیر.

تعیین کنید که آیا ممکن است تحقیقات مرتبط تحت کلمات کلیدی مختلف منتشر شده باشد.

به عنوان مثال ، فاستر در تحقیقات خود در مورد پرخاشگری دختران می گوید ، “پرخاشگری” به عنوان یک کلمه کلیدی آن را پوشش نمی داد. بدون امتحان سایر کلمات کلیدی ، او اطلاعات کلیدی در مورد “بزهکاری” و “اختلالات سلوک” را که از معیارهای مشابهی برای تعریف جمعیت استفاده می کنند ، از دست می داد.

 بنابراین از کجا می دانید که وقتی برای بررسی روشن خود به اندازه کافی جمع شده اید؟ فاستر می گوید: “من می دانم كه وقتی به بخش های مرجع می روم ، و چیزهای جدیدی پیدا نمی كنم – وقتی كه مدام چیزهای مشابه را بارها و بارها نشان می دهم ،”

شناسایی مسئله

 فاستر می گوید ، هنگامی که اطمینان پیدا کردید که ادبیات را پوشش داده اید ، منطق مطالعه خود را مشخص کنید ، چرا این موضوع مهم است و آنچه قبلاً درباره آن مطالعه نشده است.

 برای انجام این کار ،  Cone پیشنهاد می کند یک یا دو پاراگراف خلاصه از بررسی ادبیات بنویسید. سپس ، مشخص کنید که چه موارد حل نشده ای در مطالعات اخیراً ذکر شده و بیشترین مربوط به مطالعه شما مشخص شده است. یکی از این مسائل را انتخاب کنید و یک یا دو سوال تحقیق و فرضیه های مرتبط را فرموله کنید.

 استوپس می گوید ، هنگام تنظیم سوال تحقیق ، در نظر بگیرید که آیا قادر به جذب تعداد کافی شرکت کننده هستید. از کمیته رساله روانشناسی  خود – که معمولاً شامل سه یا چهار عضو هیئت علمی است که شما هنگام شروع رساله روانشناسی  خود انتخاب می کنید – از آنها بخواهید در صورت لزوم ، در صورت لزوم ، در صورت لزوم نظرات خود را در مورد اینکه آیا آنها معتقدند قادر خواهید بود به اندازه کافی شرکت کننده جذب کنید یا حیوانات را به دست آورید ، بازخورد بگیرید.

 پس از بررسی گسترده روشنایی ، ارنست توانست س questionsالات تحقیقاتی خود را برای رساله روانشناسی  خود در زمینه رشد رفتار مسئله ای مشخص کند ، از جمله: آیا مسیرهای رشد قابل پیش بینی برای رفتارهای مسئله ای وجود دارد؟ چه عواملی در ایجاد رفتارهای مسئله دار برای افراد آسیب پذیر در طول زندگی تأثیرگذار است؟ وی این سوالات را با یافتن شکافهایی در ادبیات توسعه رفتار مسئله شناسایی کرد.

 در بیان رساله روانشناسی  شما ، که نمای کلی از مطالعه شما را ارائه می دهد ، هم بیان مسئله و هم س questionsالات پژوهشی یکپارچه خواهد بود. کالج Framingham State’s Stoops می گوید ، اگرچه مقدمه گاهی اوقات اولین فصل از رساله روانشناسی  شماست ، اما مجبور نیستید این اولین کاری باشد که انجام می دهید. او مقدمه خود را ننوشت تا اینکه پس از انجام بررسی روشن و روش خود.

 با این حال ، ارنست ابتدا بیانیه خود را نوشت و سپس به طور مستمر استنادات مربوطه را هنگامی که به آنها وارد شد ، اضافه کرد.

 وی می گوید: “نوشتن مقدمه ابتدا به من كمك كرد تا افكار خود را در مورد خلا in تحقیقات فعلی سازمان دهی كنم و به من كمك كرد تا بتوانم اطلاعات جدید و مرتبطی را كه به این تحقیق اضافه خواهم كرد ، شناسایی كنم.”

  در مسیر ماندن

 هر روشی را که انتخاب کنید ، حتی این مراحل آغازین رساله روانشناسی  شما ممکن است طاقت فرسا باشد. Cone توصیه می کند که رساله روانشناسی  خود را به عنوان یک شغل در نظر بگیرید. وی پیشنهاد می کند برای جلوگیری از مصدوم شدن برچسب All But Dissertation (ABD) 10 تا ۲۰ ساعت در هفته به مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه تعهد کنید. او توصیه می کند که ساعات کاری مشخصی را تعیین کرده و مکان خاصی را برای کار انتخاب کنید.

 فاستر اضافه می کند و از راهنمایی دیگران – مانند اساتید ، همتایان یا سایر مربیان – استفاده کنید که می توانند به شما کمک کنند. (برای نکات مربوط به یافتن مربی ، برای موفقیت به بخش مشاوره مراجعه کنید.)

 فاستر می گوید: “افرادی كه در این روند کمی از شما جلوتر هستند می توانند بسیار مفید باشند.” “آنها به شما خواهند گفت آنچه را پشت سر گذاشته اند و تجربه شما را عادی می کنند و به شما هدایت می کنند.”

 دیگری کلاس شرکت در فرآیند رساله روانشناسی  است. این مسلماً به کریس برنوت ، دانشجوی سال دکتری روانشناسی مشاوره سال ششم در دانشگاه میسوری کلمبیا کمک کرد تا در مسیر خود قرار بگیرد. او می گوید: موعد مقرر استاد و حمایت اضافی کلاس مانع از تعلل می شود. وقتی استوپس مشغول انجام رساله روانشناسی  خود بود ، با تعیین ضرب الاجل با صندلی رساله روانشناسی  خود با تمایل به تعویق انداختن مبارزه کرد.

 Cone می گوید ، یكی از راه های تعیین این مهلت ها لیست كردن هر مرحله به ترتیب زمانی و سپس استفاده از آن برای ایجاد نمودار مهم است.

 و مهمتر از همه ،  Cone می گوید دانشجویان می توانند در مورد توانایی خود در انجام رساله روانشناسی  اطمینان داشته باشند.

 “بالاخره شما تا اینجا موفق شدید.”