روش های تجزیه و تحلیل داده های کیفی

آیا شما یک داوطلب دکترا هستید که روی پایان نامه خود کار می کنید و برای تجزیه و تحلیل داده های کیفی به کمک نیاز دارید؟ به جای درست رسیده اید.

بسیاری از محققان کیفی نیمی از راه دکترا را بدون هرج و مرج زیاد طی می کنند مگر اینکه به مرحله ای برسند که لازم باشد تجزیه و تحلیل داده ها را انجام دهند. ممکن است منابع بسیاری در اینترنت مانند راهنماهای دقیق کدگذاری و نرم افزار مفیدی برای تجزیه و تحلیل داده های کیفی در اینترنت پیدا کنید. خوب ، بگذارید کمی صریح بگوییم که هیچ روش استانداردی در کدگذاری انواع داده های کیفی وجود ندارد و این نرم افزار فقط می تواند به شما در تجزیه و تحلیل کمک کند ، به این معنی که تجزیه و تحلیل داده های کیفی را برای شما انجام نمی دهد. فرآیند کدگذاری و تجزیه و تحلیل داده های شما به سوال تحقیق شما بستگی دارد که به نظر محققان گیج کننده است.

محدوده خدمات ما برای تجزیه و تحلیل داده های کیفی:

کدگذاری داده ها
ایجاد تم با استفاده از رنگ
تجزیه و تحلیل موضوعی دستی در مورد سوال تحقیق یا تجزیه و تحلیل با استفاده از NVivo ، Atlas.ti یا تجزیه و تحلیل محتوای موضوعی دستی
تجزیه و تحلیل داده های کیفی نیازمند یک رویکرد متمرکز برای درک جامعه ، تفسیر رفتار و تجربه مردم است تا بتواند از آن استفاده کند و یک تئوری بسازد. بسیاری از داوطلبان دکترا با تقطیر و سازماندهی اطلاعات و داده های مربوطه گیر می کنند تا آنها را در رایانه یا نرم افزار تجزیه و تحلیل کنند. ما از طریق سرویس تجزیه و تحلیل داده های کیفی خود ، به چنین داوطلبان دکترا کمک می کنیم تا برای تسهیل روند تحقیق خود ، از رونوشت های نامرتب و کدهای پراکنده خارج شوند. تیم ما متشکل از متخصصان تحلیلگر داده در مرتب سازی و تجزیه و تحلیل داده های کیفی است که شما از طریق مصاحبه ها یا گروه های متمرکز جمع آوری کرده اید.

روش های تجزیه و تحلیل داده های کیفی. وای ، این یک دهن است.

اولین موارد اول – بگذارید یک قدم به عقب برگردیم و این سوال را بپرسیم ، “داده های کیفی دقیقاً چیست؟” خوب ، داده های کیفی به داده هایی اشاره می کنند که “عددی نیستند” (نگران نباشید ، این داغ این پست نیست!). به عبارت دیگر ، این مواردی نیستند که شما با استفاده از مقیاس ثابت یا آمار پیچیده و ریاضیات می شمارید یا اندازه گیری می کنید. بنابراین ، اگر اعداد نباشد ، چیست؟

کلمات ، شما حدس می زنید؟ خوب ، گاهی اوقات ، بله. داده های کیفی به صورت مصاحبه ، گروه های متمرکز یا نظرسنجی های باز وجود دارد. یا در تفسیر تصاویر ، اسناد و فیلم ها. به زبان ساده ، تحلیل کیفی بر روی کلمات ، توصیفات یا ایده ها متمرکز است ، در حالی که تحقیقات کمی بر روی اعداد متمرکز است. داده های کیفی “جنبه نرم” امور را بررسی می کند. برای بحث مفصل درباره کیفیت و کوانت ، این پست را بررسی کنید.

بنابراین ، تجزیه و تحلیل کیفی آسان تر از کمی است ، درست است؟

آنجا خیلی سریع نیست! از بسیاری جهات ، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده های کیفی می تواند بسیار چالش برانگیز و وقت گیر باشد. در پایان مرحله جمع آوری داده های خود (به عنوان مثال مصاحبه ها یا گروه های متمرکز) ، که خود مدت زمان زیادی طول می کشد ، شما ممکن است صفحات و صفحات متون یا ساعت های صوتی را برای کار داشته باشید. ممکن است تفاوت های متقابل ظریف در مورد تعاملات یا بحث هایی داشته باشید که در ذهن شما رقصیده اند و در یادداشت های درست و ناموزون به تفکرات جزئی تبدیل شده اند. پس باید همه چیز را درک کنید. اما چگونه؟ خوب ، آنچه در تجزیه و تحلیل داده های کیفی (QDA ، اگر شما فانتزی هستید) است

در این پست ، با بررسی رویکردهای کلی متدولوژیکی که برای پرداختن به داده های کیفی استفاده می شود ، تجزیه و تحلیل داده های کیفی را در سطح بالا بررسی خواهیم کرد. ما نمی خواهیم همه رویکردهای کیفی ممکن را پوشش دهیم و جزئیات سنگینی نخواهیم داد – ما فقط می خواهیم تصویر کلی را به شما ارائه دهیم. این رویکردها را می توان در داده های اصلی (یعنی داده هایی که خودتان جمع آوری کرده اید) یا داده های ثانویه (داده هایی که قبلاً توسط شخص دیگری منتشر شده است) استفاده کرد.

بدون تأخیر بیشتر ، اجازه دهید وارد آن شویم.

روش های تجزیه و تحلیل داده های کیفی “5”

انواع مختلفی از تجزیه و تحلیل داده های کیفی وجود دارد که همه آنها اهداف مختلفی دارند و نقاط قوت و ضعف منحصر به فردی دارند. بنابراین ، چگونه یک مورد مناسب را انتخاب می کنید؟ خوب ، انتخاب تحلیل مناسب تا حد زیادی به سوال تحقیق شما بستگی دارد. مثلا:

آیا می خواهید استفاده از کلمات ، قصد قصه گو ، ساختار روایت یا تبلیغات را ارزیابی کنید؟
آیا می خواهید یک تجربه منحصر به فرد را بهتر درک کنید ، یا از تأثیر فرهنگ معین بر اعضای آن بیشتر بدانید؟
در هر یک از این موارد ، انواع مختلف QDA مناسب خواهد بود. در اینجا ، ما 5 مورد از محبوب ترین تحلیل های روش شناختی را که در QDA به کار رفته اند ، بررسی می کنیم و توضیح می دهیم که در چه مواردی ارزشمندترین آنها وجود دارد. می پرسید 5 روش تجزیه و تحلیل کیفی کدامند؟

متداول ترین روش های تجزیه و تحلیل داده های کیفی (حداقل روش هایی که می بینیم) عبارتند از:

تحلیل محتوای کیفی
تحلیل روایی
تحلیل گفتمان
تئوری Grounded (GT)
تحلیل پدیدارشناختی تفسیری (IPA)

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *