ساختار پایان نامه چگونه است؟

شروع یک پایان نامه می تواند دلهره آور باشد. در ابتدا سوالات زیادی وجود دارد: شما در واقع پایان نامه خود را چگونه شروع می کنید؟ چگونه آن را ساختار می دهید؟ فصول جداگانه باید شامل چه اطلاعاتی باشند؟
هر برنامه آموزشی خواسته های مختلفی از ساختار پایان نامه شما دارد ، به همین دلیل درخواست مستقیم درخواست های برنامه شما باید اولین قدم باشد. با این حال ، در مورد ساختار دادن به پایان نامه خود به طور کلی ، انعطاف پذیری زیادی وجود ندارد. ساختار عمومی تز شما به شرح زیر است:

۱-چکیده

چکیده مروری بر پایان نامه شما و به طور کلی بسیار کوتاه است. توصیه می شود وقتی همه کارهای دیگر انجام شد ، آن را آخرین بار بنویسید.

۲-مقدمه

فصل مقدمه برای ارائه نمای کلی از مبانی پایان نامه یا نکات اصلی شما وجود دارد. باید به س theالات زیر پاسخ دهد:
چرا موضوع در حال مطالعه است؟
موضوع چگونه مورد مطالعه قرار می گیرد؟
چه چیزی در حال مطالعه است؟
در پاسخ به اولین سوال “چرا” ، باید بدانید که علاقه شخصی شما به این مبحث چیست و به طور کلی آیا و چرا این موضوع مرتبط است. چرا در زندگی واقعی مهم است؟ همچنین می توانید اطلاعات پیشینه ای را در اینجا ارائه دهید. با پاسخ دادن به این سوالات ، می توانید کل مقاله خود را از همان ابتدا زمین بزنید و خوانندگان مجبور نیستند خود به این سوالات پاسخ دهند. در پاسخ به “چگونه” ، باید به طور خلاصه توضیح دهید که چگونه می خواهید به هدف تحقیق خود برسید. برخی ترجیح می دهند به این سوال در فصل روش ها پاسخ دهند ، اما شما می توانید در اینجا یک نگاه کلی داشته باشید. و در آخر ، باید توضیح دهید که “چه” را مطالعه می کنید. می توانید سوال تحقیق خود را در این قسمت قرار دهید. برای اطمینان از اینکه مقاله با نتیجه گیری شما ارتباط دارد ، توصیه می شود که آخرین بار مقدمه را دوباره بنویسید. در مورد چگونگی نوشتن مقدمه پایان نامه خوب در راهنمای معرفی پایان نامه بیشتر بدانید.

۳-بررسی ادبیات

مرور ادبیات اغلب بخشی از مقدمه است ، اما می تواند بخشی جداگانه باشد. این یک ارزیابی از تحقیقات قبلی در مورد این موضوع است که نشان می دهد خلاهایی وجود دارد که تحقیق شما سعی در پر کردن آنها دارد. چند نکته برای بررسی ادبیات شما:
از منابع گسترده ای استفاده کنید
دو طرف سکه را نشان دهید
مطمئن شوید که موارد کلاسیک در زمینه خود را پوشش می دهید
همه چیز را به روشنی و ساختاری ارائه دهید

۴-روش ها

فصل متد مشخص می کند که کدام روش ها را برای جمع آوری داده ها انتخاب می کنید ، چگونه داده ها تجزیه و تحلیل می شوند و دلیل انتخاب آنها را توجیه می کنید. این نشان می دهد که چگونه انتخاب شما برای طراحی و روش تحقیق برای پاسخ دادن به سوال تحقیق شما مناسب است. همچنین اطمینان حاصل کنید که مشکلات رویکرد شما چیست و چگونه سعی در کاهش آنها دارید. بحث در مورد خود که ممکن است مطالعه شما کوتاه بیاید می تواند اعتبار بیشتری به شما بدهد زیرا به خواننده نشان می دهد که از محدودیت های مطالعه خود آگاه هستید.

۵- نتایج

فصل نتایج به طور خلاصه آنچه را که در رابطه با سوالات یا فرضیه های تحقیق خود یافته اید ، بیان می کند. این به طور کلی شامل حقایق تحقیق شما است و شامل بسیاری از تجزیه و تحلیل نیست ، زیرا این بیشتر در فصل بحث اتفاق می افتد. آنچه به بهتر شدن فصل نتایج شما کمک می کند ، تجسم واضح نتایج ، استفاده از جداول و نمودارها ، به ویژه هنگام خلاصه نویسی و سازگاری در نحوه گزارش گیری است. این به معنای پایبندی به یک قالب برای کمک به خواننده در ارزیابی و مقایسه داده ها است.

۶- بحث و گفتگو

فصل بحث شامل تجزیه و تحلیل و تفسیر خود شما از داده های جمع آوری شده ، نظرات در مورد نتایج خود است و معنی آنها را توضیح می دهد. این فرصت شماست تا نشان دهید که یافته های خود و اهمیت آنها را درک کرده اید. به محدودیت های مطالعه خود اشاره کنید ، توضیحاتی را برای نتایج غیر منتظره ارائه دهید و سوالاتی را که بی پاسخ مانده اند ، یادداشت کنید.

۷- نتیجه گیری

این احتمالاً مهمترین فصل شماست. این همان جایی است که شما تأکید می کنید اهداف تحقیق شما محقق شده است و اینکه چگونه به همه طرف های تحقیق کمک کرده اید. در این فصل باید به محدودیت های مطالعه خود نیز اشاره کنید ، زیرا آگاهی از محدودیت شما زمینه بهتری برای پایان نامه شما ایجاد می کند. می توانید در اینجا در مورد یادگیری های شخصی خود صحبت کنید و همچنین پیشنهاداتی برای تحقیقات آینده ارائه دهید.
به یاد داشته باشید که بررسی کنید آیا واقعاً به طور کوتاه و واضح به تمام سوالات تحقیق و فرضیه های خود در این فصل پاسخ داده اید. پایان نامه شما باید در قسمت نتیجه گیری به خوبی گره خورده باشد و نشان دهد که چه کاری انجام داده اید ، چه نتیجه ای گرفته اید و چه آموخته هایی دارید. در مورد چگونگی نوشتن یک نتیجه گیری خوب در راهنمای نتیجه گیری مقاله ما بیشتر بیاموزید.

سوالات متداول درباره ساختار یک پایان نامه

عناصر اساسی یک پایان نامه چیست؟

عناصر اساسی یک پایان نامه عبارتند از: چکیده ، مقدمه ، مرور ادبیات ، روش ها ، نتایج ، بحث و نتیجه گیری.

ابتدا چه بخشی از پایان نامه خود را بنویسم؟

توصیه می شود ابتدا پایان نامه را با نوشتن مرور ادبیات شروع کنید. به این ترتیب قبل از شروع به بحث یا هر عنصر دیگری ، درباره منابع بیشتر بدانید.

کدام قسمت از پایان نامه خود را باید آخر بنویسم؟

توصیه می شود خلاصه پایان نامه را آخرین بار بنویسید ، هر وقت کارهای دیگر انجام شد. به این ترتیب می توانید نمای کاملی از کار خود ارائه دهید.

طولانی ترین قسمت پایان نامه چیست؟

معمولاً بحث طولانی ترین قسمت یک پایان نامه است. در این قسمت شما باید به محدودیت های مطالعه خود اشاره کنید ، توضیحاتی را برای نتایج غیر منتظره ارائه دهید ، و سوالاتی را که بی پاسخ مانده اند یادداشت کنید.

عناصر یک پایان نامه چه نظمی دارند؟

ترتیب عناصر اساسی یک پایان نامه عبارتند از: چکیده ،  مقدمه ، مرور ادبیات ،  روش ها ،  نتایج ، بحث و بررسی و نتیجه گیری.