طراحی پرسشنامه
طراحی پرسشنامه یک فرآیند چند مرحله ای است که در هر مرحله نیاز به جزئیات دارد. طراحی به خودی خود یک فرایند پیچیده است ، طراحی یک پرسشنامه به همان اندازه پیچیده است زیرا یک نظرسنجی ممکن است بر اساس مباحث متنوع (نه همه به یکباره!) با جزئیات متنوع باشد.

محققان همیشه امیدوارند که پاسخی که می گیرند ، داده های خوبی را به بار می آورد. در پایان روز همه جوشان می شوند ، اطلاعاتی که شخص از طریق این بررسی ها دریافت می کند چقدر خوب یا بد است. اگر خیلی پیچیده باشد ، یک احتمال وجود دارد که مخاطب دچار سردرگمی شود و قادر به پاسخ مناسب نیست.

یک سازنده نظرسنجی ممکن است در طی فرایند توسعه ، پیش آزمون مشابهی را در گروه تمرکز انجام دهد تا درک بهتری از نحوه پاسخگویی در آن گروه تمرکز کسب کند. پیش آزمایش یک عمل خوب است زیرا سازنده نظرسنجی در صورت بروز هرگونه تغییر در نظرسنجی ، می تواند در مراحل اولیه درک کند.

مراحل مربوط به طراحی پرسشنامه
۱٫ مشخص کنید که می خواهید در یک پرسشنامه پوشش دهید: حتی قبل از اینکه فکر کنید پرسشنامه شما چگونه ظاهر خواهد شد ، فکر کنید که پرسشنامه شما شامل چه مواردی می شود. وضوح موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این اولین گام در طراحی پرسشنامه است. هنگامی که مشخص شد که پرسشنامه در مورد بقیه مراحل به سادگی دنبال می شود.

۲٫ سخنان خود را ذكر نكنید: ضروری است كه كلمات یا عباراتی كه هنگام نوشتن پرسشنامه استفاده می كنید به آسانی قابل فهم باشد زیرا این احتمال وجود دارد كه همه پاسخ دهندگان معنای پشت آن را نفهمند. اگر سؤالات پاسخ دهنده معلوم نیست ، ممکن است آنها به سادگی گزینه های مختلفی را انتخاب کرده و منجر به داده های نادرست در انتهای شما شوند.

۳٫ هر بار فقط یک سؤال بپرسید: در بعضی مواقع ممکن است یک محقق وسوسه شود دو سوال مشابه را به عنوان یک سؤال اضافه کند. با این حال ، این نیز چیزی است که باید از آن اجتناب کرد زیرا هر سؤال ممکن است نتیجه متفاوتی داشته باشد. به نظر می رسد که عقل سلیم است ، اما هنگام گردآوری سوالات به راحتی دام افتاده است. اگر هرکدام از سؤالات شما حاوی کلمه “و” است ، به آن نگاهی بیندازید. این سوال احتمالاً دو بخش دارد که می تواند کیفیت داده های شما را مختل کند.

۴- با گزینه های خود انعطاف پذیر باشید: در حین طراحی ، سازنده نظرسنجی باید از نظر “گزینه گزینه” برای پاسخ دهندگان انعطاف پذیر باشد. بعضی اوقات ممکن است پاسخ دهندگان لزوماً بخواهند از گزینه های پاسخ ارائه شده توسط سازنده نظرسنجی استفاده کنند ، در چنین شرایطی به داشتن گزینه “دیگری” کمک می کند.

۵- سؤال بسته یا پایان بسته ، این یک انتخاب دشوار است: سازنده نظرسنجی ممکن است در شرایطی به پایان برسد که بخواهد بین سؤالات باز یا نزدیک پایان خود انتخاب متمایز کند. مجدداً نوع سؤال باید با دقت طبقه بندی شود زیرا در وهله اول لحن و اهمیت پرسیدن سوال را تعیین می کند.

اگر پرسشنامه از پاسخ دهندگان خواسته است كه محدود به افكار خود نباشند ، سؤال روباز بهترین انتخاب است. اما اگر نقشه بردار پاسخی خاص بخواهد ، سؤالات نزدیک باید انتخاب اصلی آنها باشد. کلید پرسیدن سؤالات بسته ، تولید داده هایی است که به راحتی می توانند تجزیه و تحلیل شوند و روند آنها را مشاهده کنند. ناگفته نماند ، سوالات بسته شده برای نظر سنجی ساده تر است ..

۶٫ مهم است که مخاطبان خود را بشناسید: به عنوان یک قاعده کوچک ، یک محقق باید مخاطبان هدف خود را بشناسد. به عنوان مثال ، اگر مخاطب مورد نظر اسپانیایی باشد ، ارسال پرسشنامه به هر زبان دیگری پاسخی مطلوب نخواهد داد. چیزی که ممکن است برای شما واضح به نظر برسد ممکن است برای پاسخگویان شما گیج کننده باشد. از زبان و اصطلاحات ساده ای استفاده کنید که پاسخ دهندگان شما آن را درک کنند ، و از اصطلاحات فنی و زبانی خاص در صنعت که ممکن است پاسخگویان را سردرگم یا ناامید کند ، خودداری کنید.

برای انجام تحقیقات بازار ، محققان به یک نمونه نماینده نیاز دارند که می تواند با استفاده از یکی از بسیاری از تکنیک های نمونه گیری جمع آوری شود. برنامه ریزی و تعریف این پاسخ دهندگان هدف بر اساس آمار جمعیتی مورد نیاز بسیار مهم است.

۷٫ انتخاب ابزار مناسب مهم است: سؤال پرسپرو یک سکوی نرم افزاری پیمایشی ساده و در عین حال پیشرفته است که نقشه برداران می توانند از آنها برای ایجاد پرسشنامه استفاده کنند یا از قالب های پرسشنامه موجود استفاده کنند.

قبل از نتیجه گیری یک نکته مهم هنوز مهم است ، برای آخرین بار سوالات شخصی را ذخیره کنید! سوالات حساس ممکن است باعث شود که پاسخ دهندگان قبل از اتمام کنار بیایند. در صورت پایان یافتن این سؤالات ، مخاطب وقت داشته است تا با مصاحبه راحت تر شود و بیشتر به سؤالات شخصی یا جمعیتی پاسخ دهد.

انواع سؤالات در یک پرسشنامه

در پرسشنامه می توان چندین نوع سوال وجود داشت. برخی از انواع متداول سوالات عبارتند از:

سؤالات باز:

سؤالات باز به جمع آوری داده های کیفی در یک پرسشنامه کمک می کند که در آن پاسخ دهنده می تواند به صورت رایگان با محدودیت و محدودیت پاسخ دهد.
سؤالات دوگانگی:

سؤال متضاد عموماً یک سؤال نزدیک “بله / خیر” است. این سؤال معمولاً در صورت نیاز به اعتبار سنجی اولیه استفاده می شود. این ساده ترین شکل پرسشنامه است.

سؤالات چند گزینه ای:

سؤالات چند گزینه ای یک نوع سؤال از نزدیک است که در آن یک مخاطب باید یک (یک سوال انتخاب چند گزینه ای انتخاب) یا بسیاری از (سؤال چند گزینه ای چند گزینه ای) را از لیست معینی از گزینه ها انتخاب کند.

سؤال چند گزینه ای شامل یک ساقه ناقص (سؤال) ، پاسخ درست یا پاسخ ، پاسخ های نادرست ، گزینه های نزدیک و حواس پرتی ها است.

همه سوالات تمام موارد فوق را شامل نمی شوند و این دستورالعمل ها می توانند به عنوان مناسب در نظر گرفته شوند یا بهترین نتیجه را با نتیجه مورد نظر از سوال مطابقت دهند.
مقیاس بندی مقیاس ها:

نوع دیگر سؤال که در پرسشنامه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد ، سوالات مقیاس گذاری هستند.

این سؤالات براساس اصول ۴ مقیاس اندازه گیری – اسمی ، ترتیبی ، فاصله و نسبت است.

برخی از انواع سؤالاتی که از خصوصیات اساسی این مقیاس ها استفاده می کنند عبارتند از:

سوالات ترتیب مرتبه ، سؤالات مقیاس لیکرت ، سؤالات مقیاس دیفرانسیل معنایی و سؤالات در مقیاس استاپ.

انواع پرسشنامه ها براساس توزیع

پرسشنامه ها می توانند به شکلهای زیر اداره یا توزیع شوند:

پرسشنامه رایانه:

در این نوع ، به پاسخ دهندگان پرسشنامه از طریق ایمیل یا سایر رسانه های آنلاین ارسال می شود و مخاطب موظف است این پرسشنامه را تکمیل کند.

مزایای استفاده از این روش این است که مقرون به صرفه و با صرفه جویی در زمان.

پاسخ دهندگان همچنین می توانند در اوقات فراغت پاسخ دهند و از آنجا که تحت فشار قرار نمی گیرند ، پاسخ ها حتی می توانند دقیق تر باشند.

ضرر این است که پاسخ دهندگان می توانند به راحتی این پرسشنامه ها را نادیده بگیرند.

پرسشنامه تلفنی:

در این نوع پرسشنامه ، یک محقق برای جمع آوری پاسخ ها با یک مخاطب تماس تلفنی برقرار می کند.

از مزایای این روش این است که وقتی پاسخ دهنده در تماس باشد و مایل به صحبت باشد ، پاسخ سریع است.

اما ضرر این است که بارها پاسخ دهندگان از ارائه اطلاعات زیادی از طریق تلفن دریغ می کنند.

همچنین این یک روش گران قیمت برای انجام پرسشنامه است. این نمونه همچنین ممکن است نماینده ای از کل جمعیت نباشد.

پرسشنامه درون خانه:

این نوع پرسشنامه توسط محقق انجام می شود که به منزل یا محل کار مخاطب مراجعه می کند. مزیت این نوع پرسشنامه این است که مخاطب در یک محیط راحت و طبیعی قرار دارد و می توان داده های عمیق جمع آوری کرد. اگرچه ضرر این است که گران است

پرسشنامه نامه ایمیل:

پرسشنامه های ایمیل اکنون منسوخ شده اند اما هنوز هم در برخی از مطالعات تحقیقات بازار مورد استفاده قرار می گیرند. این روش شامل یک محقق است که یک پرسشنامه فیزیکی را به یک پاسخ دهنده ارسال می کند که می تواند آن را تکمیل و ارسال کند.

مزیت این روشها این است که پاسخ دهندگان می توانند این کار را در اوقات فراغت تکمیل کنند و از این رو به صورت صادقانه و کاملاً پاسخ دهند. ضرر این است که این روش گران و وقت گیر است. همچنین از عدم امکان جمع آوری تعداد کافی از پاسخ ها ، خطر بالایی وجود دارد

ویژگی های پرسشنامه

طراحی پرسشنامه بستگی به نوع اطلاعاتی دارد که برای جمع آوری مورد نیاز است. در صورت نیاز به جمع آوری اطلاعات اکتشافی یا اثبات یا نفی یک فرضیه ، از پرسشنامه های کیفی استفاده می شود. در هنگام اعتبارسنجی یا آزمایش هر فرضیه قبلاً ایجاد شده ، از پرسشنامه های کمی استفاده می شود. برخی خصوصیات اساسی پرسشنامه عبارتند از:

یکنواختی:

پرسشنامه ها برای جمع آوری اطلاعات جمعیت شناختی ، نظرات شخصی ، حقایق یا نگرش از پاسخ دهندگان بسیار مفید است. یکی از بزرگترین ویژگی پرسشنامه ها ، استاندارد بودن و یکنواخت بودن آن است. هر مخاطب همان سؤالات را می بیند. این به جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل آماری این داده ها کمک می کند. به عنوان مثال ، یک الگوی پرسشنامه ارزیابی فروشگاه های خرده فروشی شامل سؤالاتی برای ارزیابی ارزش خرید فروشگاه خرده فروشی ، طیف وسیعی از گزینه های انتخاب محصول ، کیفیت کالا و موارد دیگر است. این سؤالات برای همه مشتریان یکنواخت است.

اکتشافی:

برای جمع آوری داده های کیفی ، پرسشنامه می تواند ماهیت اکتشافی داشته باشد. هیچ محدودیتی برای سؤالاتی که می تواند در این پرسشنامه یا هدف خاصی که این جمع آوری کرده است وجود ندارد. به عنوان مثال ، اگر یک پرسشنامه برای درک خانواده از هزینه خانوار خانوار تهیه شده باشد ، یک لیست سؤال بسیار ساختار یافته می تواند جمع آوری داده ها را محدود کند.

دنباله سؤال:

پرسشنامه به طور معمول از یک ساختار ساختاری از سؤالات پیروی می کند تا تعداد پاسخ ها را افزایش دهد. این دنباله سؤالات عبارتند از سؤالات غربالگری ، سؤالات گرم کردن ، سؤالات انتقال ، سوالات پرش ، سؤالات دشوار و سوالات طبقه بندی. به عنوان مثال ، الگوی پرسشنامه انگیزه و تجربه خرید ، سوالات جمعیت شناختی اولیه را در تمام طول مدت زمان در یک بخش و دلیل منطقی تصمیمات خرید و غیره قرار می دهد.

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

انجام پایان نامه با کمترین هزینه توسط پژوهشگران برتر تماس با پشتیبانی 09907297866-09371025422

Scroll Up