لغت گردشگری یا Tourism از کلمه Tour به معنای گشتن گرفته شده است؛ این کلمه ریشه در لغت لاتین Turns به معنای دور زدن، رفت و برگشت بین مبدأ و مقصد و چرخش دارد (رحیمی و رنجبردستنایی، 1391: 10). مفهوم گردشگری نوین همگام با توسعه انقلاب صنعتی در انگلیس و نیز با گسترش وسایل نقلیه شخصی در اواسط قرن نوزدهم به بعد گسترش یافت (داوین­پارت، 2006: 281). در فرهنگ­های لغت فارسی، این عبارات در وصف گردشگر آمده است: جهان گردنده، آنکه در اقطار عالم بسیار سفر کند و سیاح کسی که در شهرها و کشورهای دیگر سیاحت کند (کاظمی، 1385: 21).

انجام پایان نامه گردشگری

گردشگری در یك فضای جغرافیایی شکل می گیرد و در واقع این فضا به عنوان هسته مرکزی گردشگری عمل می نماید (سجادیان و سجادیان، 1390: 60). گردشگری به عنوان یکی از منابع درآمد و ایجاد اشتغال در سطح ملی می­تواند رهیافتی برای توسعه اقتصادی در قلمرو ملی باشد. گردشگری به خصوص در زمانی که سود فعالیت­های دیگر بخش­های اقتصادی در حال کاهش باشد، جایگزین مناسبی برای آنها و راهبردی برای توسعه است. بر این مبنا دلیل اصلی توسعه گردشگری غلبه بر پایین بودن سطح درآمد و ارائه فرصت­های جدید شغلی و تحولات اجتماعی در جامعه محلی است و می­تواند امیدهایی را برای کاهش فقر به خصوص در نواحی که به نحوی دچار رکود اقتصادی شده­اند فراهم آورد (پاپلی یزدی، 1386: 25).

وقتی ما در مورد گردشگری فکر می­کنیم، در آغاز به مردمی می­اندیشیم که یک مکان خاص را برای گشت و گذار، دیدن دوستان و خویشاوندان و داشتن یک وقت خوب، ملاقات می­کنند. ممکن است آنها وقتشان را با ورزش­های متنوع، حمام آفتاب (در قدیم حمام­های سرباز و بدون سقف وجود داشت که مردم برای استفاده از نور آفتاب به آن مکان رفته و پس از آفتاب گرفتن در طرف دیگر این مکان با آب استحمام می­کردند)، گپ زدن، آواز خواندن، دوچرخه سواری، شرکت در تورها، خواندن و یا به طور کلی لذت بردن از محیط؛ سپری کنند (داس و چاتیرجی، 2015).

در ادامه به تعاریفی دیگر پرداخته می شود

یکی از صاحب نظران، در یک تعریف ساده توریسم را، هر آن چه که به توریست­ها و خدمات مرتبط به آن مربوط می­شود، می­داند (فینلل، 2014: 4). بورکارت و مدلیک گردشگری را سفری موقتی و کوتاه معرفی می­کنند که در آن گردشگر برای سیر و سیاحت به منطقه­ای خارج از محل سکونت و کار خود می­رود (وانهوی، 2017).

 از میان تعاریف مختلف گردشگری شاید تعریف میل و موریسون، جامعیت بیشتری داشته باشد. در این تعریف به فعالیت­های پیش و پس از مسافرت، همانند فعالیت­هایی که در مقصد انجام می­شود، اهمیت داده شده است: گردشگری به مجموعه فعالیت­هایی اطلاق می­شود که در جریان مسافرت یک گردشگر اتفاق می­افتد. به طور کلی می­توان هرگونه فعالیت و فعل و انفعالی را که در جریان سفر یک سیاحتگر اتفاق می­افتد، گردشگری تلقی کرد (ویلیامز و هالی، 2000).

گردشگری مجموع پدیده­ها و ارتباط­های ناشی از کنش متقابل میان گردشگران، سرمایه، دولت­های میزبان، جوامع میزبان، دانشگاه­های جامعه و سازمان­های غیردولتی، در فرآیند جذب، حمل و نقل، پذیرایی و کنترل این گردشگران و دیگر بازدیدکنندگان می­باشد(شارپلی و تیلفیر، 2014).

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *