20 موضوع و ایده مقاله روانشناسی

فراتر از تردید ، روانشناسی یکی از جالب ترین و متنوع ترین علوم برای مطالعه و تحقیق است. امروزه ، این در حوزه های اجتماعی ، شخصی و شغلی زندگی بشر وجود دارد ، و تأثیر قابل توجهی بر آنها و عوامل آگاهانه و ناخودآگاه مرتبط دارد. در نتیجه ، هم یک روانشناس حرفه ای و هم یک دانشجوی دانشگاهی که برای دوره کارشناسی ارشد خود در رشته درمانی تحصیل می کند ، می توانند انواع مختلفی از موضوعات و ایده های مقاله روانشناسی را برای تحقیق پیدا کنند.

برای یافتن یک موضوع خوب برای مقاله تحقیق روانشناسی ، می توانید آرزوها و ایده های اصلی را در کتابخانه های تخصصی ، کتاب های مرتبط و مقالات جستجو کنید. هنگام جستجوی موضوع ، مهم است که به خاطر داشته باشید که باید به اندازه کافی محدود باشد ، بنابراین نویسنده می تواند به طور کافی تمام موضوعات لازم را پوشش دهد و متن را با اطلاعات کافی غرق نکند. همچنین ، برای نویسنده مقاله بسیار مهم است که از رهنمودهای ارائه شده توسط استاد یا مربی پیروی کرده و موضوع را از دوره مربوطه انتخاب کند. به عنوان مثال ، یک دوره روانشناسی غیرطبیعی ممکن است دانش آموز را به تحقیق در مورد اختلالات روانشناختی مختلف و مسائل مربوطه ملزم کند در حالی که یک دوره روانشناسی کیفری ممکن است نیاز به تحقیق در مورد روانشناسی انتخاب هیئت منصفه یا کارآیی مدیریت خشم و اعمال الگوهای مختلف رفتاری برای مجرمان خشن داشته باشد.

مقاله و ایده های مقاله پژوهشی روانشناسی

در زیر می توانید نمونه ای از عناوین مقاله تحقیق روانشناسی را بیابید:

1. علل اساسی تعصب و تبعیض

در چنین مقاله ای ، شما می توانید دلایل اساسی تعصب و تبعیض را تعریف کنید ، ریشه ها و عوامل محرک آنها را بررسی کنید ، و چندین راه حل کارآمد ارائه دهید. علاوه بر این ، استفاده از تعدادی ارقام آماری و حقایقی برای حمایت از ادعاهای خود و اقناع مخاطبان ایده خوبی است. تمام منابع لازم برای این مقاله را می توان در گزارش های رسمی و مجلات تخصصی عدالت کیفری و روانشناسی یافت.

2. عمده تأثیرات اجتماعی مدرن بر نوجوانان

این مبحث باید شامل تحقیقات دقیق در مورد تأثیر بسترهای رسانه های اجتماعی و اینترنت بر روی نوجوانان ، همچنین تأثیر محیط خانواده ، محیط اجتماعی و سایر عوامل مرتبط باشد. همچنین بسیار توصیه می شود که شما با حقایق آماری از ادعا حمایت کرده و رابطه بین ارقام ارائه شده و الگوهای رفتاری جوانان را پیدا کنید.

3. هویت اجتماعی و نقش آن در جامعه مدرن

این موضوع ممکن است همزمان جذاب و چالش برانگیز باشد در حالی که محقق باید مفهوم هویت اجتماعی و جایگاه آن را در دنیای مدرن کشف کند. علاوه بر این ، مقایسه نقش هویت اجتماعی با سایر نقشهایی که امروزه تأثیر قابل توجهی بر مردم دارند ، ضروری است. منابع مربوط به این موضوع را می توان در کتابخانه های تخصصی و مقالات ژورنالی درباره مسائل اجتماعی یافت.

4. علل اختلالات خوردن در بین نوجوانان

امروزه ، تعداد نوجوانانی که از اختلالات خوردن رنج می برند به سرعت در حال رشد است. از این منظر ، شما ممکن است در مورد علل و عوامل اصلی ایجاد این اختلالات در بین جوانان تحقیق کرده و طیف وسیعی از راه حل های کارآمد را پیشنهاد دهید. تمام مواد حمایتی را می توان در گزارش های رسمی ارائه شده توسط موسسات پزشکی ، مقالات بررسی شده توسط همتایان درباره اختلالات خوردن و تحقیقات موضوعی قبلی یافت.

5. اوتیسم و ​​جامعه مدرن

در این مقاله ، نویسنده باید تعریف اوتیسم و ​​شرح مختصری از این شرایط پیچیده عصبی رفتاری را ارائه دهد ، محبوب ترین روش های درمانی را که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد ، ذکر کند و نقش افراد مبتلا به اوتیسم را در جامعه مدرن بررسی کند. از آنجا که اوتیسم به عنوان یک بیماری عصبی رفتاری در نظر گرفته می شود ، اطلاعات حمایتی را می توان در مجلات پزشکی تخصصی و گزارش های رسمی ارائه شده توسط موسسه تحقیقات اوتیسم و ​​طیف وسیعی از سازمان های بهداشتی یافت.

6. کارآمدترین راه های بهبودی از فراموشی و از دست دادن حافظه

این موضوع فریبنده ، نویسنده را ملزم می کند تحقیقات دقیق در مورد این مسئله انجام دهد ، مقایسه ای رایج از رایج ترین روش های بهبودی از فراموشی و از دست دادن حافظه داشته و کارآمدترین آنها را تعریف کند. به این ترتیب ، محقق باید از حقایق و شواهد استفاده کند تا ادعاهای خود را تأیید کند و مخاطبان را نسبت به مزایای رویکردهای مورد بحث متقاعد کند. این تحقیق ممکن است براساس تحقیقات قبلی در مورد فراموشی و از دست دادن حافظه و مقالات موضعی بررسی شده توسط همسالان باشد.

7. مهمترین عواملی که در توانایی حل مسئله در نوجوانان تأثیرگذار است

این مبحث محقق را ملزم می کند تا تمام عواملی را که می توانند تأثیرات مثبت و منفی بر توانایی حل مسئله در نوجوانان داشته باشند ، مطالعه کند و رایج ترین آنها را تعریف کند. علاوه بر این ، ارزیابی عوامل مرتبط با حوزه های مختلف زندگی نوجوان که معمولاً جنبه های مختلف اجتماعی و شخصی را در بر می گیرد ، مهم است. اطلاعات ارزشمندی در مورد این موضوع ممکن است توسط گزارشات رسمی پلیس ، تحقیقات روانشناختی در مورد توانایی حل مسئله در نوجوانان و مقالات علمی ارائه شود.

8- عواملی که خشونت را در کودکان تحریک می کنند

برای این مقاله ، نویسنده باید طیف وسیعی از عواملی را که باعث رفتار خشونت آمیز در کودکان می شوند ، تعریف کند و ارزیابی کامل آنها را انجام دهد. مطمئناً ، در میان آنها ، می توانید تنبیه بدنی را که توسط اعضای خانواده و خشونت روانی اعضای خانواده در خانه اعمال می شود ، ذکر کنید. گزارش های رسمی ارائه شده توسط پلیس معمولاً حاوی تمام اطلاعات لازم در مورد خشونت در كودكان است و حقایق آماری ارزشمندی را ارائه می دهد كه می تواند به عنوان ماده پشتیبانی مقاله تحقیق مورد استفاده قرار گیرد.

9. عواملی که بر توانایی یادگیری زبان در کودکان تأثیر می گذارند

هر کودکی دارای قابلیت های یادگیری زبان فردی است. با این حال ، طیف وسیعی از عوامل وجود دارد که ممکن است به طور کلی کارایی یادگیری زبان را بهبود بخشد یا کاهش دهد. این موارد انگیزه ، حمایت از اعضای خانواده یا عدم تأیید آنها ، محیط یادگیری ، سن و حتی استراتژی های آموزش است.

10. عواملی که باعث بی اشتهایی در کودکان می شوند

عزت نفس پایین ، روان رنجوری و کمال گرایی ، احساسات منفی شدید و افسردگی ، استرس منظم یا زندگی در یک محیط استرس زا ، اضطراب و بدبینی در لیست متداول ترین عواملی است که باعث بی اشتهایی در کودکان می شود. علاوه بر این ، شما می توانید فاکتور ارزش بیش از حد تصویر بدن را بپوشانید و تأثیر قابل توجه آن را در تعریف ارزش شخصی در سنین اولیه ارزیابی کنید.

11. شایع ترین اختلالات اضطرابی در جامعه مدرن

در دنیای امروز ، شایع ترین اختلالات اضطرابی ، اختلال وحشت ، اختلال استرس حاد ، وسواس فوبیا و هراس اجتماعی است. در حقیقت ، اختلالات اضطرابی شایع ترین اختلالات روانی است که تقریباً یک سوم جمعیت جهان را درگیر می کند. بنابراین ، انجام تحقیقات دقیق در مورد موضوع و بحث در مورد کارآمدترین راههای درمان بسیار مهم است.

12. علل اصلی اختلالات خوردن

اختلالات خوردن مشکلی است که همچنان در سراسر جهان گسترش می یابد. عوامل اصلی ایجاد این مشکل احساس عدم کفایت ، وسواس فکری-عملی و محیط های استرس زا هستند. برای انتقال بیشتر موضوع به خواننده ، می توانید برخی از حقایق آماری مرتبط را ذکر کرده و در مورد راه های کاهش علل ذکر شده در بالا بحث کنید.

13. گرایش به خودکشی در جامعه مدرن

از آنجا که خودکشی به عنوان یکی از گسترده ترین دلایل مرگ شناخته می شود ، بحث در مورد اقدام به خودكشی و موفقیت آنها ، ارتباط بین خودكشی و وضعیت تأهل ، اعتیاد به الكل یا مواد مخدر و اختلالات روانشناختی بسیار مهم است.

14. روانگردان ها در جامعه مدرن

افراد حرفه ای ادعا می كنند كه سایكوپاتها یكی از خطرناكترین گروههای افرادی هستند كه دارای مشكلات روانشناختی هستند ، زیرا شرایط روحی آنها را وادار می كند تا حس درست و غلط را از دست بدهند ، باعث صدمه عاطفی و جسمی به افراد شوند و احساسات و حقوق دیگران را نادیده بگیرند. این افراد فقدان اخلاق را تجربه می کنند ، خونسرد هستند و مهارت های عالی در دستکاری دارند و این ویژگی ها به آنها امکان می دهد تا به سرعت از نردبان شغلی بالا بروند ، مناصب رهبری را بدست آورند و صدمات قابل توجهی به افراد اطراف وارد کنند. بنابراین ، بسیار مهم است که یاد بگیریم چگونه آنها را در میان جمعیت متمایز کنیم ، با آنها برخورد کنیم و از خطرات قربانی شدن آنها جلوگیری کنیم.

15. علل بیماری بولیمیا

در حالی که هنوز دلایل پرخوری پرندگان مشخص نشده است ، طیف وسیعی از عوامل م thatثر در ارتباط با جنبه های ژنتیکی ، روانشناختی و حتی محیطی وجود دارد که شامل عکس های رسانه ای و بیلبورد است. اصلی ترین آنها تغییرات استرس زا در زندگی ، ضربه روانی و اعتماد به نفس پایین است. علل پرخوری معمولاً در مقالات تخصصی متعدد و تحقیقات قبلی درباره اختلالات خوردن بیان شده است.

16. علل اصلی رفتار ضد اجتماعی

رفتار ضد اجتماعی نوعی اختلال روانشناختی بسیار رایج است که افراد را وادار می کند تا رفتاری مخل و ​​خصمانه داشته باشند. دلایل اصلی که ممکن است در مقاله تحقیق مورد بحث قرار گیرد خشونت در خانواده ، والدین معتاد به مواد مخدر و الکل ، آزار و اذیت جنسی و نفوذ رسانه های خشونت آمیز است.

17. اختلالات خلقی در نوجوانان

در این مقاله نویسنده مجبور است تحقیق در مورد اختلالات خلقی در نوجوانان را انجام دهد ، شایع ترین آنها را تعریف کند ، دلایل آنها را بیابد و راه های درمان را بیابد. تمام اطلاعات مربوط به این موضوع را می توان در مجلات و کتابهای تخصصی یافت.

18. اسکیزوفرنی ، علل اصلی آن و راههای درمان

امروزه ، اسکیزوفرنی یکی از شایع ترین اختلالات روانی شدید است. بنابراین ، برای محقق مهم است که وقایع زندگی عاطفی را عامل اصلی آن ارزیابی کرده و کارایی دارو درمانی و درمان روانی اجتماعی را ارزیابی کند.

19. تأثیر موسیقی خشن بر نوجوانان

از آنجا که بسیاری از نوجوانان موسیقی خشن را دوست دارند ، تحقیق در مورد تأثیر آن بر آنها بسیار مهم است. برای تکمیل تحقیقات ، می توانید از مقالات علمی استفاده کنید ، آمار ارائه شده در مورد منابع رسمی را مقایسه کنید یا در مورد تجربه شخصی خود بحث کنید.

20. شکل گیری عادت ها

این موضوع فریبنده ، نویسنده را ملزم می کند تا تجزیه و تحلیل کاملی از روند شکل گیری عادت و ارزیابی روند تکرار منظم که به تدریج به صورت عادت یا خودکار در می آید ، ارزیابی کند. منابع این تحقیق را می توان در مجلات روانشناسی تخصصی ، مطالعات علمی و کتابهای مرتبط یافت.

نتیجه

با توجه به این واقعیت که روانشناسی طیف وسیعی از موضوعات و ایده های پیچیده و فریبنده را برای تحقیق و گفتگو فراهم می کند ، استفاده از مهارت های تحلیلی خود برای دستیابی به مسئله ، ارائه ادعا و پشتیبانی از آن با حقایق و مواردی از این دست مهم است. شواهد و مدارک. تمام اطلاعات لازم برای تحقیق ممکن است از مجلات تخصصی ، تحقیقات قبلی و سایر مطالب معتبر مرتبط جمع آوری شود. بنابراین ، نوشتن مقاله تحقیق روانشناسی راهی عالی برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد الگوهای رفتاری و اجتماعی ، و درک بهتر افراد است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *