انجام پایان نامه با روش کیفی

با توجه به پیچیدگی های روش های مختلف تحقیق ، نوشتن روش پایان نامه شما اغلب می تواند چالش برانگیزترین و وقت گیرترین قسمت پایان نامه کارشناسی ارشد شما باشد.

این مقاله بر اهمیت نوشتن یک دکترای خوب یا روش پایان نامه کارشناسی ارشد – و چگونگی دستیابی به این هدف متمرکز است.

روش پایان نامه چیست؟

یک رساله (یا پایان نامه) تحصیلات تکمیلی معمولاً از چندین بخش مفصل تشکیل می شود ، از جمله:

چکیده – خلاصه ای از موضوع تحقیق شما.
مقدمه – اطلاعات زمینه در مورد موضوع شما را ارائه می دهد ، و آن را در متن قرار می دهد. شما همچنین تمرکز اصلی مطالعه خود را تأیید خواهید کرد ، توضیح می دهید که چرا به منطقه مورد علاقه شما ارزش افزوده می دهد و اهداف اصلی شما را مشخص می کند.
مروری بر ادبیات – مروری انتقادی بر ادبیات مربوط به موضوع تحقیق انتخابی شما. همچنین باید مشخص کنید که هدف شما از مطالعه در این ادعا است.
روش شناسی – تمرکز خود را بر روی روش های تحقیق مورد استفاده در تحقیقات خود قرار دهید.
نتایج – برای گزارش در مورد یافته های اصلی شما و چگونگی ارتباط اینها با سوال تحقیق شما استفاده می شود.
نتیجه گیری – برای تأیید پاسخ به س questionال اصلی تحقیق شما ، تأمل در روند تحقیق و ارائه توصیه هایی در مورد تحقیقات آینده استفاده می شود.
روش پایان نامه اسکلت هر پروژه تحقیقاتی را تشکیل می دهد. این روش رئوس مطالب روشنی را که شما تصمیم گرفتید هنگام انجام تحقیقات خود استفاده کنید ، در اختیار خواننده قرار می دهد.

چگونه روش پایان نامه خود را بنویسیم؟

با مطالعه روش پایان نامه شما ، خواننده می تواند تحقیقات شما را از نظر اعتبار و قابلیت اطمینان ارزیابی کند.

مطابق با طرح کلی ارائه شده در بالا ، فصل روش شناسی معمولاً پس از بررسی ادبیات ظاهر می شود. روش شما باید با تحقیقاتی که به عنوان بخشی از این بررسی انجام داده اید و همچنین سوالاتی که قصد دارید از طریق تحقیق و تجزیه و تحلیل خود به آنها پاسخ دهید ، ارتباط نزدیک داشته باشد.

اختصاص دادن زمان برای آگاهی از انواع تحقیقاتی که در دسترس شما قرار دارد ، به شما امکان می دهد اشکال احتمالی روشی را که برای استفاده انتخاب کرده اید شناسایی کنید. پس از آن باید بتوانید برای انجام این کار در هنگام انجام تحقیقات خود کمک هزینه یا تنظیماتی انجام دهید.

چگونه روش خود را انتخاب کنیم؟

انتخاب روش شما تا حد زیادی به رشته صلاحیتی که برای آن تحصیل می کنید بستگی دارد و سوالی که در پایان نامه شما می خواهد پاسخ دهد. در بیشتر موارد ، شما از روش تحقیق کمی یا کیفی استفاده خواهید کرد ، اگرچه برخی از پروژه ها از استفاده از ترکیب هر دو بهره مند می شوند.

از روشهای تحقیق کمی برای جمع آوری اطلاعات عددی استفاده می شود. این روش تحقیق به ویژه درصورت شمارش ، طبقه بندی ، اندازه گیری یا شناسایی الگوهای موجود در داده ها بسیار مفید است. برای جمع آوری داده های کمی ، می توانید آزمایش ، آزمایش یا نظرسنجی را انجام دهید.

از روش های تحقیق کیفی برای جمع آوری داده های غیر آماری استفاده می شود. به جای استفاده از اعداد برای ایجاد نمودار یا نمودار ، باید اطلاعات را بر اساس شناسه ها دسته بندی کنید. این روش تحقیق در صورتی مفید است که بدنبال ایجاد یک فرضیه باشید. برای جمع آوری داده های کیفی ، می توانید گروه های متمرکز ، مصاحبه یا مشاهدات را انجام دهید.

چه مواردی را باید در متدولوژی پایان نامه خود بگنجانید؟

در زیر یک مثال روش پایان نامه آورده شده است تا به شما نشان دهد چه اطلاعاتی را باید شامل شود:

اهداف

شما باید موضوع تحقیق یا سوال خود را مجدداً تکرار کنید و مروری بر چگونگی برنامه ریزی برای بررسی این موضوع داشته باشید. اگر ملاحظات اخلاقی یا فلسفی وجود دارد ، جزئیات را بیان کنید.

به عنوان مثال ، ممکن است شما از افرادی که در مصاحبه ها یا نظرسنجی ها شرکت می کنند ، رضایت آگاهانه گرفته باشید.

رئوس مطالب انتخاب شده

تأیید کنید که آیا شما استفاده از تحقیقات کمی ، تحقیق کیفی یا ترکیبی از هر دو را انتخاب کرده اید.

هنگام انتخاب بین روشهای تحقیق کیفی و کمی ، شما نیاز به انجام مقالات اولیه و تحقیقات مربوط به کتابهای درسی دارید تا روشهای استاندارد تحقیق را که معمولاً در حوزه تحقیقاتی شما انتخاب می شود ، تعیین کنید.

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید ، می توانید به کتابخانه کالج یا دانشگاه خود مراجعه کنید و از یکی از کتابداران بخواهید تا به شما کمک کنند تا متن های مرتبط را شناسایی کنید.

توضیح روشهای انتخاب شده

دلیل انتخاب خود را برای انتخاب روش تحقیق توضیح دهید. شما همچنین باید مروری بر چرایی مناسب بودن این موارد نسبت به استفاده از روش تحقیق دیگر داشته باشید.

به این فکر کنید که این تحقیق در کجا و چه زمانی انجام شده و چه کسی در این امر تحقیق کرده است به عنوان مثال ، این ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد مکان مورد استفاده برای مصاحبه یا گروه های متمرکز ، تاریخ ها و زمان بندی ها ، و اینکه آیا شرکت کنندگان در یک گروه خاص جمعیتی بوده اند یا خیر.

در اینجا چند نمونه از اطلاعاتی که می خواهید اضافه کنید وجود دارد:

روشهای تحقیق کیفی

مشاهدات شخصی – كجا و چه زمانی مشاهدات را انجام داده اید؟ چه کسی را مشاهده کردید؟ آیا آنها عضوی از جامعه یا گروه خاصی بودند؟ هر مشاهده چه مدت طول کشید؟ چگونه یافته های خود را ثبت کردید – آیا ضبط های صوتی ، فیلم های ویدیویی یا مشاهدات کتبی را جمع آوری کردید؟

گروه های متمرکز – گروه تمرکز در کجا و چه زمانی برگزار شد؟ که درگیر بود؟ چگونه انتخاب شدند؟ چند نفر شرکت کردند؟ آیا سوالات مطرح شده ساختاری ، ساختاری یا نیمه ساختاری بود؟ به یاد داشته باشید که یک نسخه از سوالاتی را که به عنوان ضمیمه استفاده شده است ، قرار دهید.

مصاحبه ها – مصاحبه ها در کجا و چه زمانی انجام شده است؟ چه کسی شرکت کرد؟ چگونه شرکت کنندگان را انتخاب کردید؟ چه نوع سوالاتی را مطرح کردید؟ چگونه یافته های خود را ثبت کردید؟ به یاد داشته باشید که یک نسخه از سوالاتی را که به عنوان ضمیمه استفاده شده است قرار دهید.

روشهای تحقیق کمی

اطلاعات یا داده های موجود – منابع مطالب مورد استفاده چه مواردی بودند؟ چگونه مطالب را انتخاب کردید؟ آیا شما فقط از داده های منتشر شده در یک بازه زمانی خاص استفاده کرده اید

آزمایشات – از چه ابزار یا تجهیزاتی استفاده کردید؟ چه تکنیک هایی لازم بود؟ توجه داشته باشید که هنگام انجام آزمایشات ، ارائه اطلاعات کافی برای اجازه دادن به یک آزمایشگر دیگر برای انجام آزمایش و بدست آوردن همان نتایج از اهمیت ویژه برخوردار است.

نظرسنجی ها – آیا از پاسخ دهندگان خواسته شده است که به سوالات چند گزینه ای پاسخ دهند یا زمینه های متن آزاد را کامل کنند؟ چند سوال استفاده شد؟ چه مدت به افراد فرصت داده شد تا به همه سوالات پاسخ دهند؟ مشخصات جمعیتی شرکت کنندگان چگونه بود؟ به یاد داشته باشید که یک نسخه از نظرسنجی را در پیوست ها بگنجانید.

چگونه داده ها تجزیه و تحلیل شدند؟

اگر استفاده از روش های تحقیق کمی را انتخاب کرده اید ، باید داده ها را قبل از تجزیه و تحلیل آماده کنید – به عنوان مثال ، باید متغیرها ، داده های از دست رفته و موارد دور را بررسی کنید. اگر از نرم افزار رایانه ای برای کمک به تجزیه و تحلیل استفاده کرده اید ، اطلاعات مربوط به این مورد نیز باید درج شود.

برای داده های کیفی ، باید ایده ها و مضامین مشخص شده از داده های خام را طبقه بندی و کدگذاری کنید. همچنین ممکن است لازم باشد از روشهایی مانند تحلیل روایت یا تحلیل گفتمان برای تفسیر معنای پاسخهای داده شده استفاده کنید.

در طول تحقیق از چه مواد و تجهیزات استفاده شده است؟

این می تواند شامل مواردی از تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در یک آزمایش علمی گرفته تا نرم افزار رایانه ای باشد که برای تجزیه و تحلیل نتایج استفاده می شود.

آیا در طول تحقیق با مشکلاتی روبرو بوده است؟

اگر چنین است ، آنها چه کسانی بودند و چگونه توانستید بر آنها غلبه کنید؟ این موارد می تواند از مشکلات در یافتن شرکت کنندگان ، مشکلات در گرفتن رضایت نامه یا کمبود منابع مورد نیاز برای انجام یک آزمایش علمی باشد.

ارزیابی

این پاراگراف باید برای ارزیابی تحقیقاتی که انجام داده اید و توجیه دلایل شما برای انتخاب این روش استفاده شود.

شما نیازی به جزئیات زیاد ندارید ، زیرا نتایج خود را در بخش “نتایج” پایان نامه خود ارائه و بحث خواهید کرد.

شما باید به طور خلاصه توضیح دهید که آیا نتایج شما قطعی است ، آیا متغیرهایی وجود دارد و آیا انتخاب روش شما در عمل مثر است.